Nowe zasady rejestracji hodowli drobiu. Kogo dotyczą zmiany?

Data publikacji: 25.02.2023 08:53
Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 09:13
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kogo dotyczy obowiązek rejestracji drobiu?
Kogo dotyczy obowiązek rejestracji drobiu?, Autor - Shutterstock.com/Sergey Bogdanov
Ubiegłoroczna ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dostosowuje polskie przepisy do unijnych regulacji. Zgodnie z jej zapisami, do 6 kwietnia br. właściciele drobiu muszą zgłosić miejsca utrzymywania swoich hodowli. Niektórzy żartują, że od teraz trzeba będzie rejestrować każdy gotowany rosół; jak to jednak wygląda w rzeczywistości?

Według obowiązujących dotychczas przepisów bydło, owce, kozy i świnie są rejestrowane w Centralnej Bazie Zwierząt Gospodarskich prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Osobną, zarządzaną przez inną instytucję bazę mają konie, z kolei drób rejestrowany jest wyłącznie u powiatowych lekarzy weterynarii. Nowy akt prawny sprawia, że od teraz będzie to zadanie ARiMR. Zgodnie z zapisami ustawy, oprócz dotychczasowych rejestrów instytucja będzie się zajmowała także prowadzeniem baz danych drobiu i koni. – Jeżeli od co najmniej kilku lat mamy powtarzające się wybuchy ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, to istotne jest wiedzieć, gdzie mamy gospodarstwa – wyjaśnia zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Czytaj także:

Nowy system ma być kompatybilny z bazami danych inspekcji weterynaryjnej. Obowiązek rejestracji dotyczy osób posiadających drób i jaja wylęgowe. Tym, którzy tego nie zrobią, grozi kara finansowa w wysokości nawet dwukrotności wynagrodzenia. – Hodowcy są zobowiązani do zarejestrowania prowadzonej działalności do 6 kwietnia tego roku. Rejestracji można dokonać jedynie w formie elektronicznej – tłumaczy rzecznik ARiMR Paweł Wojcieszak.

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Rolnictwa z obowiązku zwolnione są tylko osoby utrzymujące drób na własne potrzeby. W pozostałych przypadkach przepisy podają jasno, kto musi zarejestrować swoją hodowlę. – Załóżmy, że hodowca zarejestrował swoją działalność. Jeżeli w zarejestrowanym zakładzie utrzymuje nie mniej niż 350 kur lub przepiórek japońskich, czy też 100 kaczek, gęsi, indyków, przepiórek lub perlic, albo 2 strusie, lub jeżeli posiada nie mniej niż 10 jaj wylęgowych strusi, bądź co najmniej 500 jaj wylęgowych pochodzących od wymienionych gatunków drobiu, wówczas hodowca zobowiązany jest do dokonywania zgłoszeń dotyczących liczby zwierząt i jaj – mówi rzecznik ARiMR.


POSŁUCHAJ

03:13

Nowe zasady rejestracji hodowli drobiu. Jakie zmiany czekają właścicieli ptactwa? (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 25.02.2023 r. 

Godzina emisji: 6.33

qch

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.