Ptaki polskich parków ponownie na znaczkach Poczty Polskiej

Data publikacji: 01.03.2023 12:29
Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 12:45
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezentacja znaczków serii "Ptaki polskich parków" w budynku ptaszarni warszawskiego zoo
Prezentacja znaczków serii "Ptaki polskich parków" w budynku ptaszarni warszawskiego zoo, Autor - PAP/Zofia Bichniewicz
Ptaki polskich parków ponownie trafiły na znaczki Poczty Polskiej. Nowe wydawnictwa prezentują gatunki, które można znaleźć w polskich parkach krajobrazowych, narodowych czy miejskich - szpaka, grubodzioba, rudzika i trznadla.

Na znaczki trafiły gatunki ptaków, które można spotkać w polskich parkach krajobrazowych. - Trzeba mieć tylko oczy szeroko otwarte, grubodziób czasem pojawi się przy karmniku, trznadle lubią miejsca słoneczne i cieniste, a każdy też wie, jak wygląda szpak - mówi Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo. 

Dyrektor dodaje, że te gatunki można rozpoznać po charakterystycznych głosach. - Szpaka wszyscy znamy, ale każdy szpak trochę inaczej śpiewa i wplata różne dziwne dźwięki ze swojej piosenki. Rudzik ma dwa oblicza i śpiew jest niezwykły, dość cichy i subtelny, dlatego rudziki wolą śpiewać wieczorem, kiedy już inne ptaki milkną. Śpiew trznadla jest niezwykle wytrwały, dlatego, że wszystkie ptaki milkną w południe, kiedy robi się za ciepło, a trznadel nie. Jego śpiew jest taki bardzo wysoki - opowiada. 

Wyjątkowe ubarwienie ptaków 

Fotografie ptaków zostały wykonane w krakowskich parkach miejskich. Autorem zdjęć szpaka, grubodzioba, rudzika i trznadla jest Maciej Zdziarski - dziennikarz, fotograf i pasjonat ptaków. Jak sam podkreśla, zostały one wybrane ze względu na wyjątkowe ubarwienie. - Wydaje się, że szpak jest czarny i mało ciekawy, ale jeżeli przyjrzymy się bliżej, to sposób, w jaki zmienia się jego odcień i upierzenie w ciągu roku, jest fascynujący - mówi. - Wśród tych ptaków jest też trznadel żółty, atrakcyjny, rzucający się w oczy. Jeszcze piękniej wygląda grubodziób, który sprawia wrażenie, jakby był uciekinierem z jakieś domowej kolekcji ptaków egzotycznych. Jego bardzo strojne kolorowe upierzenie i gruby dziób czynią go nietypowym - dodaje. 

Rok temu Poczta Polska wprowadziła do obiegu pierwsze znaczki serii "Ptaki polskich parków". Trafiły na nie wizerunki - kowalika, wróbla, bogatki i modraszki.

Znaczki na 550. rocznicę urodzin Kopernika

Poczta Polska i Poczta Watykańska upamiętniły 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Obie instytucje wspólnie wyemitowały znaczek pocztowy, który przypomina o niej. Upamiętniający polskiego astronoma, ekonomistę i duchownego znaczek kosztuje 8 złotych i został wyemitowany w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy.

POSŁUCHAJ

02:03

Ptaki polskich parków ponownie na znaczkach Poczty Polskiej (Ekspres Jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Agata Woźniak 

Data emisji: 28.02.2023

Godzina emisji: 16.45

IAR/ans

Teatr Polskiego Radia
Teatr Polskiego Radia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.