Tysiące osób wyszły we wtorek, 28 lutego, na ulice stolicy Mołdawii. Podczas antyrządowej demonstracji domagano się dopłat do rachunków za energię za okres zimowy oraz nieangażowania się tego kraju w wojnę. Prezydent Maia Sandu ostrzegała wcześniej, że Rosja ma przygotowane plany obalenia rządu Mołdawii i podporządkowania sobie całego kraju. Celem zabiegów miałoby być uniemożliwienie wejścia Mołdawii do Unii Europejskiej.
Protesty okazały się jednak mniej liczne, niż zakładano. - Apogeum protestów mieliśmy w listopadzie ubiegłego roku. W tej chwili pojawiło się maksymalnie kilka tysięcy osób, które zostały przywiezione do Kiszyniowa - zauważa Jakub Pieńkowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodaje, że za wszystkim stoi Partia Szora. Jej przywódcą jest zbiegły oligarcha Iłan Szor.
Trudna sytuacja ekonomiczna w Mołdawii
Szor przebywa aktualnie na terenie Izraela, gdyż w Mołdawii za wyprowadzenie pieniędzy z tamtejszego systemu bankowego skazany został na siedem i pół roku pozbawienia wolności. Zdaniem gościa audycji znaczna część uczestników protestów w Kiszyniowie to ludzie wynajęci przez oligarchę. - Mają opłacone dniówki, opłacony posiłek, podstawiony autobus - wylicza ekspert.
Prezydent Sandu, mówiąc o rosyjskich planach destabilizacji sytuacji wewnętrznej, wskazywała również na potężne naciski energetyczne. - Protesty miałyby bazować przede wszystkim na niezadowoleniu społecznym, które wynika z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej. W zeszłym roku w Mołdawii inflacja wyniosła ponad 30 proc. Jesienią ubiegłego roku Rosja ograniczyła dostawy gazu, co spowodowało gwałtowny wzrost cen - wskazuje Jakub Pieńkowski.
W audycji również:
- w węgierskim parlamencie na środę zaplanowano debatę nad przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO;
- cel jedynie propagandowy, czy raczej chodzi o negocjacje dostaw chińskiego uzbrojenia dla Białorusi i Rosji? Wizyta dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki w Chinach;
- sytuacja w rejonie Bachmutu jest nadzwyczaj napięta, Rosjanie rzucili do szturmu najlepiej przygotowane oddziały najemników z Grupy Wagnera.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich), Jakub Pieńkowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Godzina emisji: 17.32
mg
Niespokojnie w Mołdawii. "Apogeum protestów mieliśmy w listopadzie" - Jedynka - polskieradio.pl