Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Co roku wydarzenie przyciąga tysiące uczniów. - Gdybyśmy próbowali podsumować, to w naszym konkursie wzięło udział ponad 5 tys. uczestników z 2 tys. szkół w Polsce. (...) To znaczy, że historia jest ważnym przedmiotem, a temat katyński stał się dość ważny z punktu widzenia historycznego, ale i z punktu widzenia współczesnych wydarzeń - zauważa prof. Tadeusz Wolsza, przewodniczący Kolegium IPN.
Pomysłowość i wyobraźnia uczestników
Konkurs podzielony jest na cztery kategorie. Pierwsze trzy skierowane są do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Do wyboru uczestnicy mają m.in. przygotowanie pracy plastycznej czy pracy literackiej nawiązującej do zbrodni katyńskiej. W kategorii skierowanej do studentów uczestnicy muszą przygotować scenariusz lekcji o Katyniu. - Zawsze zmieniamy temat pracy pisemnej - mówi gość "Ekspresu Jedynki".
W tym roku uczestnicy pytani są o postawy polskich oficerów, którzy znaleźli się w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Co ważne, zgłaszająca się młodzież posiada dużą wiedzę historyczną, do tematu podchodzi również z dużą pomysłowością. - Na początku wyobrażałem sobie, że będą to małe rozprawki, gdzie młodzież wykaże się znajomością wydarzeń. Oczywiście były prace z aparatem naukowym, z przypisami. (...) Ale pojawiły się również bardzo pomysłowe rozwiązania - mówi prof. Wolsza.
O historii śpiewająco?
Pojawił się pomysł na sztukę teatralną, wpłynęły felietony, a nawet zmyślony wywiad z uczestnikiem wydarzeń. - To stworzyło bardzo dobry obraz autorów prac, ale również podpowiedziało nam kolejne dyscypliny w konkursie. Doszliśmy do wniosku, że skoro młodzież nie tylko pisze wypracowania, ale również podejmuje poezję, to dlaczego nie stworzyć nowej kategorii, która obejmowałaby właśnie tekst utworu muzycznego - wyjaśnia rozmówca Karoliny Rożej.
I to właśnie czwarta kategoria. Chętni mogą zgłosić tekst piosenki. Jurorzy podchodzą do tego bardzo poważnie. - My oczywiście oceniamy tekst, ale wśród jurorów tej kategorii jest kompozytor i muzyk. (...) Później osoba, która wygra konkurs, jest prezentowana podczas gali. To wydarzenie podnosi rangę kategorii i rangę całego konkursu - mówi gość Jedynki. Dodaje, że konkurs "zadomowił się" w polskich szkołach. Są uczestnicy, którzy startują nie po raz pierwszy.
TAK ZAINAUGUROWANO IV EDYCJĘ KONKURSU:
YouTube/TVP Info
Zgłoszenia przyjmowane są do 24 marca. Współorganizatorem konkursu jest Polskie Radio. Szczegóły TUTAJ.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Karolina Rożej
Gość: prof. Tadeusz Wolsza (przewodniczący jury konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", przewodniczący Kolegium IPN)
Data emisji: 15.03.2023
Godzina emisji: 15.25
mg
"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Profesor Wolsza: konkurs cieszy się dużą popularnością - Jedynka - polskieradio.pl