W hołdzie Polakom ratującym Żydów. Reportaż "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 24.03.2023 07:40
Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 09:32
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dom rodziny Szylarów w skansenie w Markowej. Dom został przeniesiony z innej części miejscowości do położonego obok Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. rodziny Ulmów
Dom rodziny Szylarów w skansenie w Markowej. Dom został przeniesiony z innej części miejscowości do położonego obok Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. rodziny Ulmów , Autor - PAP/Darek Delmanowicz
Rodzina Szylarów z Markowej na Podkarpaciu w czasie II wojny światowej uratowała przed zagładą niemiecką siedmioro Żydów. Małżeństwo Antoni i Dorota Szylarowie wraz z piątką dzieci: Zofią, Heleną, Janiną, Frankiem i Eugeniuszem przyjęło pod swój dach rodzinę Weltzów. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

POSŁUCHAJ

19:40

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" Monika Chrobak (Reportaż w Jedynce)

Rodzina Szylarów pomagała Żydom mimo grożącej im za to śmierci. Polskiej i żydowskiej rodzinie udało się przeżyć okupację niemiecką. Po wojnie rodzina Weltzów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Antoni i Dorota Szylarowie zostali 11 lutego 1992 roku uhonorowani medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Chęci niesienia pomocy nie zmniejszyła nawet okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na markowskiej rodzinie Ulmów. W 1942 roku małżeństwo Józef i Wiktoria Ulmowie przyjęło pod swój dach ośmioro Żydów - rodzinę Goldmanów z Łańcuta i Markowej.

Wiosną 1944 roku zostali zadenuncjowani przez granatowego policjanta. Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, a także jego żonę, będącą w zaawansowanej ciąży, i szóstkę ich dzieci: 8-letnią Stanisławę, 6-letnią Barbarę, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego i 1,5-roczną Marię.

Razem z nimi zginęli wszyscy ukrywani przez nich Żydzi. We wrześniu tego roku Ulmowie mają być beatyfikowani.

Czytaj więcej:


Reportażyści Studia Reportażu jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są wierni słuchacze reportaży. Telefony słuchaczy, listy (i te tradycyjne, i elektroniczne) są dowodem, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni i ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.

Ciekawość świata i ludzi to dar, z którym przychodzimy na świat. Właśnie ta ciekawość, nieustanna chęć poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami, przemyśleniami, uczuciami niejako wyznaczyła wielu z nas drogę zawodowego rozwoju. To droga niekończących się fascynacji, olśnień, zmagań z trudną materią życia i sztuki, z samym sobą wreszcie.

Tytuł reportażu: "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata"

Autor: Monika Chrobak

Data emisji: 24.03.2023

Godzina emisji: 00.32

kh

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.