Paweł Strzelecki wskazuje, że nowi pracownicy są szczególnie poszukiwani, jeśli chodzi o branżę informatyczną i usługi związane z programowaniem, aplikacjami, analizami statystycznymi danych czy też ze znajomością budowy sieci komputerowych.
Pracownicy potrzebni są także w innych dziedzinach. - W Warszawie jest na tyle duży popyt na kierowców, że miasto oferuje szkolenia i to zwłaszcza dla pań. W ten sposób wychodzi z inicjatywą i już nie poszukuje osób spełniających dane warunki, tylko tak naprawdę oferuje szkolenia. W wielu dziedzinach rynek pracy ewoluuje właśnie w taki sposób, że oferowany jest pewnego rodzaju pakiet startowy - wyjaśnia Paweł Strzelecki.
Zastanawiamy się nad zmianą kwalifikacji
Wiele osób, żeby znaleźć nową pracę, jest w stanie się przekwalifikować. - Pracuję w jednej firmie od pięciu lat i mam plany na małą zmianę. Myślę, żeby przekwalifikować się na cyberbezpieczeństwo - mówi jeden ze słuchaczy.
- Myślę o tym, żeby przekwalifikować się, tylko to jednak wiąże się z tym, że trzeba zacząć od niższego szczebla i to jest takie trochę ambicjonalne. Chociaż ostatnie sytuacje w moim życiu pokazują mi, że "nigdy nie mów nigdy" - dodaje kolejna rozmówczyni.
Osoby, które myślą o zmianie branży, często uczęszczają na różne kursy, studia podyplomowe czy poszerzają swoją wiedzę w domu.
Eksperci radzą
Ada Jakimowicz, psycholog, psychoterapeutka i uczestniczka programu "Biznes w Kobiecych Rękach", podpowiada, żeby podczas szukania nowej pracy korzystać z własnych kontaktów.
- Osoba, która właśnie ukończyła lub jest w granicach 40. roku życia, na pewno ma tych kontaktów o wiele więcej niż ktoś, kto rozpoczyna swoją karierę zawodową. Jest taka zasada, że pięciu znajomych może nas doprowadzić naprawdę do każdego - tłumaczy psycholog.
- Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ja właściwie chcę się przekwalifikować, czy nie jest tak, że pogłębianie kwalifikacji w tym zawodzie, który się wykonuje, nie jest czymś już bardziej opłacalnym. Być może jest to pogłębienie jakiegoś hobby, np. ktoś interesuje się lataniem dronami i może przekwalifikować się jako operator dronów, który potem filmuje wesela itd. - zauważa Paweł Strzelecki.
Ada Jakimowicz jednocześnie zwraca uwagę, że jeżeli mamy jakiś pomysł na biznes, zapytajmy o opinie inne osoby, ale nie takie z najbliższego kręgu. - Jeżeli to jest projekt biznesowy i wśród znajomych mamy osobę z tego sektora, to warto zapytać kogoś z biznesu, a nie przyjaciółkę, która wychowuje dzieci i nie pracowała zawodowo. Z tego powodu, że mimo najszczerszych chęci jej doświadczenie nam nie pomoże - twierdzi ekspert.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 23.03.2023
Godzina emisji: 7.42
DS
Szukasz nowej pracy? Pomyśl nad zmianą branży - Jedynka - polskieradio.pl