Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Obchody mają na celu realizację statutowych zobowiązań organizacji. A należą do nich: "promocja i międzynarodowa wymiana informacji na temat teatru, pobudzenie kreacji i zwiększenie współpracy ludzi teatru; uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich".
Poniedziałek (27 marca)
W "Sygnałach dnia" (godz. 6.00 - 9.00) zapytaliśmy aktorów i reżyserów, za co kochają teatr. O swoich uczuciach względem tej dziedziny sztuki opowiedzieli m.in. Maciej Wierzbicki, Dorota Kolak i dyrektor teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
W "Czterech porach roku" (godz. 9.00 - 12.00) zajrzeliśmy za kulisy Teatru Narodowego w Warszawie. Wyemitowaliśmy wypowiedzi przedstawicieli różnych, mniej oczywistych, teatralnych profesji.
W "Ekspresie Jedynki" (godz. 15.00 - 17.30) powiedzieliśmy o polskim i światowym orędziu przygotowanym specjalnie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Wyemitowaliśmy również wypowiedzi Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie, oraz Janusza Kukuły, dyrektora Teatru Polskiego Radia. Materiały przygotuje Martyna Podolska.
---
Każdego roku w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru osobistość ze świata sztuki zapraszana jest do napisania "orędzia międzynarodowego". Orędzie to, po przetłumaczeniu na poszczególne języki, staje się punktem odniesienia dla tysięcy wydarzeń organizowanych na całym świecie. Jako pierwszy, w roku 1962, wiadomość taką opracował Jean Cocteau, w kolejnych latach byli to m.in.: Pablo Neruda, Václav Havel, Dario Fo czy John Malkovich.
mg/DS