W połowie marca Amerykańska Regionalna Grupa Wsparcia w Poznaniu została przekształcona w Garnizon Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. To ósmy stały garnizon sił zbrojnych USA w Europie i pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce. Jednostka powstała dzięki decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych z 2022 r. i ma zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w naszym kraju.
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski podkreśla, że decyzja Joe Bidena o utworzeniu stałego garnizonu w Poznaniu jest historycznym momentem. - Obserwuję Polskę przez całe życie i wiem dobrze, że Jan Nowak-Jeziorański, mój zmarły ojciec Zbigniew Brzeziński i inni czekali na ten moment. Czekali, aż słowo "stały" będzie kojarzone z amerykańską obecnością wojskową w Polsce - mówi ambasador w rozmowie z Wojciechem Cegielskim. - Obie strony się szanują i będą walczyć za siebie w obronie wolności. (...) Żyjemy w momencie, kiedy Ameryka i Polska cieszą się taką samą wolnością, za którą warto walczyć - zaznacza Mark Brzezinski.
Czytaj także:
Dalsza pomoc dla Ukrainy
W rozmowie dla Polskiego Radia ambasador Mark Brzezinski podkreślił wdzięczność amerykańskich władz dla Polski za pomoc udzieloną Ukrainie. - Nie ma miasta w Polsce, w którym nie słyszałbym języka ukraińskiego. To, że Polacy przyjęli swoich atakowanych sąsiadów, jest inspirujące - komentuje rozmówca Wojciecha Cegielskiego.
Ambasador USA zapowiedział również, że Amerykanie będą kontynuować wsparcie dla Ukrainy. - Mam nadzieję, że wojna wkrótce się skończy. Jesteśmy z Ukraińcami i pomagamy im bronić siebie i swojego życia - zapewnia Mark Brzezinski i dodaje, że podczas zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie Stany Zjednoczone będą zabiegały o dalsze rozwijanie wspólnej obrony. - Kryzys ukraiński pokazuje, że w obliczu naprawdę przerażającego ataku obrona zbiorowa może powstrzymać rozszerzanie się wojny - mówi Mark Brzezinski.
Ponadto w audycji:
- Jest ostateczna decyzja unijnych krajów dotycząca przepisów o zakazie sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku. Polska była przeciwko, a od głosu wstrzymały się Bułgaria, Rumunia, a także Włochy. Ponadto Parlament Europejski i Rada Europejska osiągnęły porozumienie polityczne dotyczące zwiększenia liczby ogólnodostępnych stacji ładowania elektrycznego i tankowania wodoru - relacja Beaty Płomeckiej.
- Echa decyzji państw UE ws. zakazu sprzedaży nowych aut emisyjnych po 2035 roku. Gość: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił prezydenta Chin Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Kijowie. W wywiadzie dla Associated Press ukraiński przywódca zaznaczył, że chciałby porozmawiać o stosunkach pomiędzy obydwoma krajami. Felieton Macieja Jastrzębskiego.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Paweł Lekki
Goście: Mark Brzezinski (ambasador USA w Polsce), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)
Data emisji: 29.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
qch
"To historyczny moment". Ambasador USA o utworzeniu amerykańskiego garnizonu w Poznaniu - Jedynka - polskieradio.pl