"Miłość szuka mieszkania" Jerzego Jurandota. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 02.04.2023 10:40
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 13:17
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twórcy słuchowiska "Miłość szuka mieszkania"
Twórcy słuchowiska "Miłość szuka mieszkania" , Autor - Cezary Piwowarski
Sztuka Jerzego Jurandota pt. "Miłość szuka mieszkania" ta jest bulwarową zabawą teatralną, opowiadającą o perypetiach miłosnych dwóch młodych małżeństw, które przesiedlone do getta muszą zamieszkać w jednym pokoju. Słuchowisko w reżyserii Janusza Kukuły zostało wyemitowane z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. 

POSŁUCHAJ

43:25

"Miłość szuka mieszkania". Słuchowisko wg. sztuki Jerzego Jurandota (Jedynka)


Kontekst czasu i miejsca (farsa została wystawiona dla mieszkańców getta w styczniu 1942 r. w Teatrze Femina, którego dyrektorem był Jerzy Jurandot, a kierownikiem muzycznym Iwo Wesby) oraz losy ludzi, którzy tego wieczoru wypełniali sale teatru sprawiają, że sztuka jawi się jako wyraz pragnienia bliskości, miłości, zabawy; a także służy jako świadectwo witalności i nieposkromionej woli życia. Z tą myślą sięgamy po tę komedię, przygotowując słuchowisko radiowe.

Osobą odpowiedzialną za adaptację scenariusza jest Andrzej Ferenc – aktor, reżyser, laureat nagrody Wielki Splendor Teatru Polskiego Radia, a reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła – dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Oprawę muzyczną spektaklu stanowi muzyka, którą skomponował Hadrian Tabęcki.

Jerzy Jurandot "Miłość szuka mieszkania"

Adaptacja: Andrzej Ferenc

Reżyseria: Janusz Kukuła 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Hadrian Filip Tabęcki

Zespół w składzie: Hadrian Filip Tabęcki – fortepian, Dawid Lubowicz – skrzypce, Piotr Malicki – gitara, Mariusz Jeka – klarnet, Maciej Szczyciński – kontrabas, Piotr Maślanka – perkusja

Obsada:

Marian Opania, Andrzej Ferenc, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Szczepaniak, Katarzyna Kanabus, Anna Grochowska, Maciej Śliwa, Henryk Rajfer

Producent: Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce

Współproducent: Muzeum Getta Warszawskiego

"To był piątek. Zimny, styczniowy dzień okupowanej Warszawy. W udręczonym getcie tlą się resztki nadziei. Nadzieja umiera ostatnia? Chyba jednak nie ostatnia, a pierwsza. Czy można żyć bez nadziei? Oni mogli.

Ulica Leszno 35 w sercu warszawskiego getta. 20 czerwca 1941 roku artyści tam zamknięci otworzyli Teatr "Femina".

Sala teatralna mogła gościć 900 widzów. Czy 16 stycznia 1942 roku wszystkie miejsca były zajęte?

Teatrem "Femina" kierował wtedy Jerzy Jurandot. Miał 31 lat i duży dorobek artystyczny. Napisał komedię "Miłość szuka mieszkania", by podarować ludziom trochę uśmiechu. Uśmiech nie ma ceny, chociaż ma ogromną wartość. Nie znamy nazwisk aktorów, którzy zagrali w tej sztuce. Czy była wśród nich Stefania Grodzieńska? A może była w obsadzie Marysia Ajzensztadt, nazywana słowikiem getta? Widzę ich twarze, chociaż nie znam nawet ich imion.

Pomyślcie o tamtych dniach, gdy będziecie słuchać naszego słuchowiska. Pomyślcie  o tamtych artystach, gdy będziecie uśmiechać się do siebie. Pomyślcie o tamtych widzach, którzy przyszli do teatru, chociaż wiedzieli, że przedstawienie".

Janusz Kukuła - reżyser słuchowiska

Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. 

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Zobacz także:

Słuchowisko zostało wyemitowane w sobotę (1.04) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia. 

kh/ans

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.