Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk podczas wizyty w Berlinie zaproponował stworzenie nowej platformy dialogu polsko-niemieckiego. Jak mówił, byłaby to droga do zbliżenia stanowisk w trudnych sprawach.
- Miliony polskich obywateli nie mają prawa dochodzenia roszczeń wobec Niemiec, bo obowiązuje prawo immunitetu państwa, ale Grecy czy Włosi mają u siebie tę ścieżkę otwartą i liczymy, że polski Trybunał Konstytucyjny pójdzie tą drogą. Niemcy nie spełniają elementu praworządności, bo blokują ofiarom dochodzenie roszczeń - powiedział wiceszef MSZ.
Zdaniem gościa Polskiego Radia "skala rabunku Niemiec w Polsce, jak i zniszczeń, była tak duża, że prawie każda polska rodzina i instytucja może mieć prawo dochodzenia roszczeń, ale musimy poczekać na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego".
Mularczyk dodał, że "Donald Tusk prezentuje niemiecki punkt widzenia ws. reparacji". - Od niemieckich posłów też słyszę: "po co wam reparacje, skoro macie środki unijne". To jest kuriozalne - stwierdził.
Zobacz także:
Więcej w nagraniu:
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Katarzyna Gójska
Gość: Arkadiusz Mularczyk (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 3.04.2023 r.
Godzina emisji: 7.15
dn
Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ: Tusk prezentuje niemiecki punkt widzenia - Jedynka - polskieradio.pl