Czy koty trzeba szczepić przeciwko wściekliźnie?

Data publikacji: 14.04.2023 14:45
Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 17:48
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Lekarze weterynarii mogą dokonać niezbędnych szczepień naszych domowych zwierząt.
Lekarze weterynarii mogą dokonać niezbędnych szczepień naszych domowych zwierząt., Autor - Shutterstock/Africa Studio
Obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani szczepić je nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Czy trzeba szczepić także koty? 

Lekarz weterynarii Kacper Kowalczyk mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że mimo tego, iż nakaz szczepienia kotów występuje tylko na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny, zalecałby zaszczepienie także tych zwierząt domowych, które nie wychodzą na zewnątrz, jak koty czy np. fretki. 

- Wystarczy, że my wychodzimy na zewnątrz. Możemy na rękach czy butach przynieść bakterie, zarazki, wirusy - mówi gość Romana Czejarka. 

POSŁUCHAJ

09:08

Czy koty trzeba szczepić przeciwko wściekliźnie? (Cztery pory roku/Jedynka)

Choroba śmiertelna

Wścieklizna to ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego, objawiająca się zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego, prowadząca do śmierci. Wirus przenoszony jest poprzez ślinę chorego zwierzęcia, przez ugryzienie lub oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych; chory na wściekliznę człowiek również wydala wirus ze śliną. 

- Musimy pamiętać, że na wściekliznę zachorować może każde zwierzę drapieżne - mówi weterynarz. - Pamiętajmy także o tym, że wścieklizna to choroba śmiertelna. Jak dopadnie naszego zwierzaka, to jest droga tylko w jedną stronę - dodaje. 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki/Youtube

Objawy wścieklizny

Choroba może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:

  • psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
  • koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;

W przypadku objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego zwierzęcia sprawę należy zgłosić do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii, który oceni, czy podejrzenie jest zasadne.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Kacper Kowalczyk (lekarz weterynarii)

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 9.40 

kh

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.