Gra przeznaczona jest dla od dwóch do czterech graczy i polega na losowaniu płytek z literami, z których następnie należy na specjalnej planszy ułożyć możliwie "najdroższe" słowo. - W woreczku mamy sto płytek z literkami odpowiadającymi mniej więcej frekwencji ich występowania w języku polskim. Najwięcej jest samogłosek "A", "O", "I" czy "E". Liter z polskimi znakami diakretycznymi mamy po jednej sztuce - tłumaczy gość "Czterech pór roku".
Każdej z liter przyporządkowano określoną wartość. Najczęściej występujące mają jeden punkt, rzadsze to dwa punkty, a najrzadsze mają od siedmiu do dziewięciu punktów. - Za ułożenie słowa ze wszystkich siedmiu wylosowanych liter, mamy dodatkową premię w wysokości pięćdziesięciu punktów. Sytuacja zależy również od tego, co mamy na planszy. Są specjalne pola, które podwajają czy potrajają wartość literki lub całego słowa - zwraca uwagę Rafał Wesołowski.
Nie wolno używać skrótów oraz nazw własnych, a każde kolejne słowo musi się łączyć ze słowami już istniejącymi na planszy.
Między partią towarzyską, a turniejem
Od lat organizowane są turnieje dla graczy początkujących i tych bardziej zaawansowanych. W Scrabble grają dorośli i dzieci. - Rozwija zdolności humanistyczne, językowe bo poznajemy nowe słowa, uczymy się ich. Ale wbrew pozorom rozwija również zdolności matematyczne. Trzeba kombinować, które literki zostawić, co się nam bardziej opłaca. Czołówka polskich graczy, to wbrew pozorom umysły ścisłe - zwraca uwagę rozmówca Agnieszki Kunikowskiej.
Dodaje jednocześnie, że Scrabble to gra dla każdego. - Na każdym etapie umiejętności można sobie postawić jakieś wyzwanie. Czy to będzie zdobycie konkretnej liczby punktów w partii, czy też położenie wyrazu ze wszystkich płytek na stojaku - zapewnia. Podczas gry towarzyskiej czas trwania partii zależy od ustaleń graczy, podczas turnieju każdy gracz ma na rozegranie około dwudziestu minut. Czas na sprawdzanie, zapisywanie wyników jest czasem martwym.
Fb/Polska Federacja Scrabble
Niezbędnik scrabblisty
Zdaniem Rafała Wesołowskiego, by grać w Scrabble należy znać na pamięć wszystkie słowa dwu i trzyliterowe. - Dopuszczalnych jest tu aż 126 kombinacji słów dwuliterowych. Niektóre są może dość dziwne, ale występują w słownikach języka polskiego. Słów trzyliterowych jest już 1500. Krótkie słowa pozwalają nam łączyć ze sobą dwa wyrazy i tworzyć nowe, dłuższe - podsumowuje gość Programu 1 Polskiego Radia.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Goście: Rafał Wesołowski (prezes Polskiej Federacji Scrabble)
Data emisji: 13.04.2023
Godzina emisji: 11.15
mg