Wzmocnienie całego regionu
Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy są jednym z głównych tematów wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. W ciągu najbliższych lat Wojsko Polskie ma zostać wyposażone w najlepsze na świecie czołgi M1A2 Abrams SEPv3 oraz myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35A. Szczególnie cenne są samoloty.
- Minister Błaszczak, ale też przedstawiciele wojska, podkreślali całkiem niedawno w Krzesinach, że mamy do czynienia z maszyną, która zapewnia sieciocentryczność, czyli jest też integratorem informacji przekazywanych z różnych systemów uzbrojenia - wyjaśnia dr Jacek Raubo. - Tego typu wzmocnienie i szybsze wprowadzenie do sił powietrznych na pewno jest pożądane - podkreśla podkreśla w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo, analityk Defence24, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ekspert przyznaje, że wzmocnienie Wojska Polskiego ma istotne znaczenie nie tylko dla naszego kraju, ale i dla całego regionu.
- Nie ma co ukrywać, Polska jest bardzo istotna dla bezpieczeństwa naszych partnerów z regionu. Oni też przekazują systemy uzbrojenia, amunicję, tak że każde wzmocnienie czy to Polski, czy Rumunii, czy Litwy, Łotwy, Estonii itd. powinniśmy odczytywać jako pozytywny sygnał również dla naszego bezpieczeństwa - mówi.
Centra serwisowe - piłka po naszej stronie
Dr Jacek Raubo przyznaje, że kolejnym krokiem, o który powinna starać się polska dyplomacja, jest utworzenie w Polsce centrów serwisowych dla samolotów F-35 i czołgów Abrams. O tej perspektywie mówił zresztą sam premier Mateusz Morawiecki.
- Moim zdaniem wraz ze wzrostem ilości użytkowników maszyn takich jak F35, maszyn piątej generacji czy czołgów podstawowych Abrams istnieje możliwość zagrania o tego typu centra serwisowe i tak naprawdę piłka leży po naszej stronie. To nie jest tylko decyzja amerykańska i takie wizyty jak wizyta premiera Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych to jest powolna droga do zagrania o to - zauważa.
Kooperacja z Rumunią
Dr Jacek Raubo uważa, że na polu zacieśniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska powinna szukać sojusznika w Rumunii.
- Ja będę podkreślał wielokrotnie, że my musimy tutaj kooperować z Rumunami. Rumunia i Polska to są potencjalnie dwa silne filary, jeśli chodzi o flankę wschodnią, ale też o relacje amerykańskie. Ja się bardzo cieszę, że władze rumuńskie podejmują decyzje zbliżające ich do Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o systemy uzbrojenia, bo to zwiększa naszą siłę głosu - argumentuje.
Ponadto w audycji:
- Ciąg dalszy wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w USA - w czwartek m.in. spotkanie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz dyrektor zarządzającą MFW Kristaliną Georgievą - relacja;
- Włochy wprowadzają stan wyjątkowy z powodu napływu migrantów przez Morze Śródziemne - gość: prof. Tomasz Grosse (UW);
- Zidentyfikowano rosyjskiego żołnierza, który prawdopodobnie brał udział w brutalnej kaźni ukraińskiego jeńca (wstrząsające nagranie umieszczone zostało ostatnio w sieci). Jednocześnie ukraińskie władze podały, że dzięki oprogramowaniu do rozpoznawania twarzy zidentyfikowano już ponad 10 tys. rosyjskich przestępców wojennych - felieton.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Jacek Raubo (analityk Defence24, wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu), prof. Tomasz Grosse (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 13.04.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
mgc
Samoloty F-35 i czołgi Abrams szybciej trafią do Polski. "To wzmocnienie całego regionu" - Jedynka - polskieradio.pl