Trwa odbudowa Notre Dame. Ponowne otwarcie katedry pod koniec 2024 roku

Data publikacji: 15.04.2023 15:36
Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 15:49
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Trwa odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu
Trwa odbudowa katedry Notre Dame w Paryżu, Autor - PAP/EPA/SARAH MEYSSONNIER / POOL
Mija czwarta rocznica pożaru katedry Notre Dame, który zniszczył dach, iglicę oraz część sklepienia najsłynniejszej świątyni nad Sekwaną. - W całej Francji codziennie ponad 1000 osób pracuje nad odbudową katedry - mówi generał Jean-Luois Georgelin. Świątynia ma być otwarta pod koniec przyszłego roku.

W nocy po ugaszeniu Pożaru, w 2019 roku, prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał w Notre Dame, że katedra odzyska swój dawny blask w ciągu 5 lat. Dla wielu wydawało się to niemożliwe, teraz jednak powoli staje się to faktem. - Krytykowano mnie 4 lata temu, gdy powiedziałem, że można to zrobić w ciągu 5 lat. Ten rok nie będzie prostszy od poprzednich, ale decydujący - powiedział podczas piątkowej wizyty w katedrze Emmanuel Macron.

Generał Jean-Luois Georgelin, odpowiedzialny za odbudowę katedry, podtrzymuje, że pod koniec 2024 roku uda się zakończyć większość prac.

- Tempo jest wysokie. Obecnie ponad 500 rzemieślników pracuje na wyspie Ile de la Cite, a w całej Francji codziennie w sumie 1000 osób. Pierwsza faza konsolidacji i zabezpieczenia trwała do września 2021 roku. Teraz na dobre weszliśmy w fazę odbudowy katedry - komentuje.

Ogromny plac budowy

Notre Dame powoli odzyskuje dawny wygląd, choć na razie jest to wciąż gigantyczny plac budowy. Katedra otoczona jest wysokimi palisadami, rusztowaniami i dźwigami do przenoszenia kamiennych bloków i ogromnych belek. Pod koniec kwietnia ma ruszyć odbudowa dachu oraz sygnaturki. Jak dowiadujemy się, te elementy zostaną odtworzone w stylu identycznym z oryginałem.

Podstawa sygnaturki waży 80 ton i ma 16 metrów obwodu. Została wykonana z 250-letnich dębów wyciętych w zachodniej Francji. Zostaną ona wykorzystane do odtworzenia tzw. lasu Notre Dame, czyli szkieletu dachu, do którego potrzeba około 2 tysięcy wiekowych drzew. Mimo protestów ekologów i petycji podpisanej przez 40 tysięcy osób, przeprowadzono już wycinkę niemal wszystkich dębów.

Nowoczesne elementy wewnątrz katedry

Wewnątrz katedry w ciągu ostatnich 12 miesięcy odbudowano sklepienie w północnej części transeptu i w skrzyżowaniu naw. Do katedry powróciły też odnowione górne witraże oraz oczyszczone elementy organów.

Od kilku miesięcy paryska diecezja prowadzi konkurs na wykonanie wyposażenia liturgicznego kościoła, m.in. ołtarza, ambony, krzesła biskupiego czy tabernakulum. Arcybiskup wybrał już 5 artystów. Pod koniec maja każdy z nich przedstawi swój projekt, a arcybiskup zdecyduje się na najlepszy. Jednocześnie prowadzony jest konkurs na wykonanie 1500 kościelnych krzeseł. O ile zewnętrzna część świątyni ma być identyczna z oryginałem, to środek katedry będzie zawierał nowoczesne elementy takie jak obrazy współczesnych artystów i projekcje multimedialne. To wzbudziło ogromne kontrowersje wśród ekspertów i parafian, w tym Polonii paryskiej, która w 2018 roku inaugurowała w Notre Dame polską kaplicę.

- Dowiedziałem się, że taką zasadę wynegocjowano, że wszystkie przedmioty, obrazy, rzeźby, które były w katedrze przed pożarem, pozostaną i nie znikną - mówi Polskiemu Radiu rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. Bogusław Brzyś.

Ks. Bogusław Brzyś potwierdził, że w katedrze powstanie multimedialna ścieżka wprowadzająca zwiedzających w misterium chrześcijaństwa. - Prawdopodobnie będzie jakaś forma multimedialnej katechezy, która będzie prowadziła etapami przemieszczających się turystów. Tutaj być może kaplica również będzie stanowiła część tej katechezy - dodaje.

Ponowne otwarcie Notre Dame nastąpi 8 grudnia 2024 roku.

POSŁUCHAJ

04:36

Trwa odbudowa Notre Dame. Ponowne otwarcie katedry pod koniec 2024 roku (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Stefan Foltzer

Data emisji: 15.04.2023 r. 

Godzina emisji: 8.26

DS

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.