Alina Janowska wystąpiła w pierwszych polskich produkcjach powojennych: "Skarb" i "Zakazane piosenki". Największą popularność zyskała jednak w latach 60. i 70. XX wieku, występując w serialach "Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech", grała także w "Rozmowach kontrolowanych" czy "Wszystkich świętych". - Była artystką wszechstronną. Występowała, pisała, a także reżyserowała. (...) Przez kilkadziesiąt lat była związana z Polskim Radiem - przypomina Martyna Podolska.
Jeszcze w czasie wojny, w 1943 roku, zadebiutowała na scenie, a jej występ zapowiadał Jerzy Waldorff. Po wojnie trafiła do Teatru Domu Żołnierza w Łodzi, gdzie pracowała jako tancerka. W latach 1945-1947 była też nauczycielką i choreografką w szkole tańca prof. Mieczyńskiej, gdzie wcześniej sama się uczyła. Tańczyła w kabarecie Gong, dostała angaż do Teatru Syrena w Łodzi. Ostatni raz wystąpiła przed publicznością w 2013 roku na 34. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w koncercie benefisowym.
Alina Janowska w biografii i wierszach
W ramach obchodów stulecia urodzin artystki zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych. W niedzielę (16.04) w południe z ulicy Słowackiego ruszył "Spacer po Żoliborzu śladami Aliny Janowskiej", dziś (17.04) wieczorem zaś odbędzie się koncert pt. "Janowska. Synowie Aliny". - To będą piosenki, które po raz pierwszy w życiu wykonam ja sam, ale też z opowieścią o mamie. Historia wyrażona w wierszach. Ja to nazywam performance'em wokalnym. Mama zawsze mnie namawiała do tego, żebym był aktorem - tłumaczy Michał Zabłocki.
W niedzielę, dokładnie w setną rocznicę urodzin Aliny Janowskiej, wznowiona została biografia aktorki z roku 2007, zatytułowana "Jam jest Alina, czyli Janowska Story". - Oczywiście, może nie ma tam zupełnie wszystkiego, bo mama zawsze twierdziła, że mogłaby napisać dwie albo trzy książki bardziej osobiste. Nie zrobiła tego i w zasadzie ten obraz, który zaprezentowałem w wierszach, jest pewnym dopełnieniem z mojego punktu widzenia - zaznacza gość audycji.
YouTube/Polskie Nagrania
Ponadto w audycji:
- o wydarzeniach kulturalnych upamiętniających 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim;
- zapowiedź premiery opery "Trubadur" w Operze na Zamku w Szczecinie;
- recenzja E. Heine - "Telefon i Medium" w Warszawskiej Operze Kameralnej.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Martyna Podolska
Goście: Michał Zabłocki (syn Aliny Janowskiej), Jerzy Wołosiuk (kierownik muzyczny spektaklu "Trubadur" w Operze na Zamku w Szczecinie), Albert Stankowski (Muzeum Getta Warszawskiego), Zygmunt Stępiński (dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN),
Data emisji: 16.04.2023
Godzina emisji: 23.11
mg