Wacław Holewiński: Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w historii

Data publikacji: 17.04.2023 12:58
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 19:00
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karol Jaroszyński był jednym z najbogatszych ludzi w Europie u progu I wojny światowej
Karol Jaroszyński był jednym z najbogatszych ludzi w Europie u progu I wojny światowej, Autor - Biblioteka Uniwersytecka KUL
Wacław Holewiński - prawnik, opozycjonista, pisarz i wydawca wydał właśnie powieść pt.: "Cieniem będąc, cieniem zostałem" o pasjonujących losach Karola Jaroszyńskiego, jednego z najbogatszych ludzi w Europie u progu I wojny  światowej.

Choć Wacław Holewiński jest absolwentem prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w życiu dokonał innych zawodowych wyborów. - Kiedy skończyłem studia, nie miałem żadnych szans na aplikację, ponieważ od paru lat byłem już mocno zaangażowany w działalność opozycyjną. Mimo, że mieliśmy nakaz pracy to oczywiście żadnej pracy dostać nie mogłem - wspomina w rozmowie z Małgorzatą Raduchą. 

Dodaje, że zajmował się tym co lubił najbardziej, a więc wydawaniem książek w podziemiu opozycyjnym. 

Jak opowiadać o polskiej historii?

Gość "Spotkania z ..." przyznaje, że sposób przekazywania polskiej historii wcale nie musi być nasycony martyrologią. - Staram się w swoich powieściach od tego uciekać, choć w naszej historii jest wiele takich momentów i takich bohaterów, przy których czasami tych dużych słów trzeba używać - mówi. Jednocześnie wyraża zdziwienie, że w wolnej Polsce powstało tak mało filmów opowiadających losy wybitnych osobistości.

POSŁUCHAJ

18:46

Wacław Holewiński: Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w historii (Spotkanie z .../Jedynka)

 

Karol Jaroszyński. Utracjusz, który wygrał fortunę

Bardzo skomplikowaną postacią polskiej historii jest bohater najnowszej powieści autorstwa Wacława Cholewińskiego pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem". To Karol Jaroszyński. - Majątek najbogatszego współcześnie Polaka to jest około 26 miliardów złotych, a majątek Jaroszyńskiego to było 200 miliardów złotych. Czy wyobrażacie sobie Państwo, żeby o takim człowieku nie powstał film albo serial? - pyta retorycznie gość audycji.

Karol Jaroszyński był m.in. głównym fundatorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pochodził z bogatej rodziny, jego ojciec był właścicielem cukrowni. - Jako młody człowiek był hulaką, hazardzistą. Był człowiekiem, który trwonił majątek. Tak się działo do roku 1909. W Monte Carlo zagrał po raz kolejny, ale tym razem wygrał fortunę. Mianowicie równowartość 774 kilogramów złota - wyjaśnia autor powieści. 

Inwestor

Suma ta wystarczyła na spłacenie długów i zakup domu w Monte Carlo. Spłata długów zmusiła niejako braci Karola do zdjęcia kurateli z części majątku ojca, która to część przypadła mu w spadku. - Natychmiast zastawił akcje cukrowni, które mu przypadały i nabył 30 proc. akcji jednego z banków. To dawało mu przewagę w radzie nadzorczej, został szefem tego banku i natychmiast udzielił sobie pożyczki - opowiada Holewiński.

Za pożyczkę tę nabył 30 proc. akcji innego banku, a tam powtórzył raz jeszcze ten sam manewr. - W rezultacie nabył dwanaście banków. Był człowiekiem mądrym, a co więcej nastąpiła w nim jakaś niebywała przemiana. Więcej nie grał. Zaczął kupować nie tylko banki, kupował cukrownie, kupował huty, kopalnie - wylicza rozmówca Małgorzaty Raduchy. Dodaje jednak, że ryzykanctwo mogło zakończyć się dla Jaroszyńskiego źle.

YouTube/Wydawnictwo Lira

Fortuna kołem się toczy

W roku 1914, w wyniku spiętrzenia płatności, nad bohaterem powieści pojawiło się widmo katastrofy. Uratował go jednak wybuch I wojny światowej. - Karol Jaroszyński został głównym dostawcą dla armii rosyjskiej. Wtedy strumień pieniędzy popłynął już tak szerokim nurtem, że stał się jednym z najbogatszych ludzi prawdopodobnie nie tylko Europy, ale i świata. Tylko, że to prosperity nie trwało długo - zaznacza gość "Spotkania z ...".

Czytaj także:

Tytuł audycji: Spotkanie z...

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Gość: Wacław Holewiński (pisarz)

Data emisji: 16.04.2023

Godzina emisji: 23.32

mg

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.