Edyta Poźniak została doceniona za oryginalne, wyróżniające się formą, profesjonalizmem, wrażliwością dziennikarską cykle radiowe na temat najnowszej historii Polski oraz za unikatową dźwiękową i wizualną dokumentację losów Polonii rozsianej po całym świecie, która to dokumentacja wzbogaca zasoby archiwum Polskiego Radia.
- Ciągle trzeba wykraczać poza swoją strefę komfortu, tzn. poszukiwać czegoś, co nas w naszej pracy interesuje i pobudza. My jesteśmy tym zwornikiem pomiędzy naszymi bohaterami, ludźmi, z którymi rozmawiamy, a naszymi słuchaczami, więc ja zawsze starałam się poszukiwać - mówi Edyta Poźniak. - Zaczynałam całą drogę dziennikarską od reporterki, najpierw od przyglądania się, jak pracują dziennikarze, podglądania starszych kolegów. To jest ta sztafeta pokoleń, o której my mówimy, a przecież to tak powinno być i tak się odbywa - dodaje.
400 lat polskiej obecności na Syberii
Edyta Poźniak od lat upowszechnia wiedzę na temat Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii. Za projekt "Dzieci Syberii", stworzony wspólnie z Olafem Ważyńskim, otrzymała nagrodę Złoty BohaterON 2022 im. Powstańców Warszawskich w kategorii Dziennikarz.
- Chciałam, żeby to słowo wymawiane przez nas, Polaków, szeptem - "Syberia" - zabrzmiało trochę inaczej, żeby to nie była wyklęta ziemia - podkreśla rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej. - Zrobiłam alfabet, który dokumentuje i pokazuje 400 lat polskiej obecności na Syberii. Tam Polacy jeździli nie tylko na zesłanie, ale też dobrowolnie - dodaje.
Złote Mikrofony
Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Wśród laureatów są m.in.: Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Jerzy Janicki, Ksawery Jasieński, Anna Seniuk, Jerzy Waldorff, Irena Kwiatkowska, ks. Józef Tischner, a także zespół autorów i realizatorów powieści radiowej "W Jezioranach". Z kolei przyznawane okazjonalnie Honorowe Złote Mikrofony otrzymali m.in.: Andrzej Markowski, brytyjski muzyk Sting, Lesław Skinder, Grażyna Łobaszewska, Edyta Geppert, Leszek Długosz oraz redakcja "Sygnałów dnia".
Polskie Radio przyznaje też nagrodę Diamentowy Mikrofon, którą honoruje wielkich twórców radiowych za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny. Po raz pierwszy wręczono ją z okazji 70-lecia Polskiego Radia. Wśród osób wyróżnionych są m.in. Jan Nowak-Jeziorański, Krzysztof Penderecki, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i krakowscy hejnaliści.
ZOBACZ TEŻ:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Edyta Poźniak (wicedyrektor Programu 1, kierownik Redakcji Aktualności Programu 1, szefowa Polskiego Radia Kierowców)
Data emisji: 19.04.2023
Godzina emisji: 10.17
IAR/ans