Porozumienie ws. wycieczek polskiej i izraelskiej młodzieży. "To bardzo dobry krok"

Data publikacji: 19.04.2023 19:55
Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 20:52
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Minister edukacji i nauki RP Przemysław Czarnek i minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz podczas spotkania w gmachu MEiN w Warszawie
Minister edukacji i nauki RP Przemysław Czarnek i minister edukacji i nauki Izraela Jo'aw Kisz podczas spotkania w gmachu MEiN w Warszawie, Autor - (mr) PAP/Tomasz Gzell
Polska i Izrael zawały porozumienie w sprawie spotkań młodzieży z obu krajów. Odpowiednią deklarację podpisali ministrowie edukacji. Przemysław Czarnek i Jo'aw Kisz spotkali się przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

Przed południem, w Warszawie, odbyła się również rozmowa prezydentów Polski i Izraela. Ministrowie z obu krajów podkreślają, że dzisiejszy dzień może otwierać nowy rozdział w polsko-izraelskich relacjach. - Pamiętam obrazy z przyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski. Przykro było patrzeć, jak bardzo są izolowani, w gruncie rzeczy pompowani uczuciem strachu czy niepokoju - analizuje Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.

Gość audycji jako przykład podał m.in. obecność uzbrojonych ochroniarzy towarzyszących w poprzednich latach izraelskiej młodzieży. - Oczywiście trzeba pamiętać, że porozumienie spotka się z krytyką w Izraelu. (...) Mimo wszystko to jest bardzo dobry krok - przekonuje w rozmowie z Michałem Strzałkowskim. Dodaje, że strona izraelska nadal ma dużą swobodę w wyborze tematów wykraczających poza tematykę żydowską.


POSŁUCHAJ

22:00

Porozumienie ws. wycieczek polskiej i izraelskiej młodzieży. "To bardzo dobry krok" (Więcej świata/Jedynka)


W audycji również:

- Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis organizuje spotkanie z przedstawicielami pięciu unijnych krajów, w tym Polski oraz Ukrainy w sprawie importu zboża. W sprawie ukraińskiego zboża rozmawiać będą także ambasadorowie państw unijnych.

- W Estonii odbywają się największe na świecie ćwiczenia poświęcone bezpieczeństwu cybernetycznemu "Locked Shields 2023". W ćwiczeniach biorą udział także specjaliści z polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. To doskonała okazja, by przećwiczyć ochronę cywilnych oraz wojskowych systemów informatycznych, a także infrastruktury krytycznej. Jest to niezwykle ważne w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski

Goście: Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych), prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 19.04.2023 r.

Godzina emisji: 17.32

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.