Czym w ogóle są chmury i jak powstają? W dużym uproszczeniu, jest to zbiór mikroskopijnych kropelek wody i kryształków lodu, które są unoszone w atmosferze. Powstają w wyniku wędrowania do góry wilgotnego, ciepłego powietrza; tam, w wyniku zetknięcia z niższą temperaturą, ulega ono procesowi skraplania.
Możemy wyróżnić trzy główne rodzaje chmur. - Chmury pierzaste są delikatnej budowy. To takie kłaczki, które znajdują się wysoko na niebie i są zbudowanie głównie z kryształków lodu - wyjaśnia Dorota Pacocha, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego. - Drugie, czyli chmury kłębiaste, to na przykład cumulusy. Są zbudowane głównie z kropelek wody; możemy powiedzieć, że wyglądają jak kłębki wełny. Są jeszcze chmury warstwowe, które zaciągają pewną część nieba - opowiada ekspertka.
Takie same, a jednak inne
W zależności od pory roku chmury mogą występować na innej wysokości i mieć różny stopień spiętrzenia. - Zazwyczaj te mocno wypiętrzone, burzowe chmury, pojawiają się latem. Zbliża się sezon burzowy, więc na pewno będziemy mogli je obserwować na naszym niebie - zapowiada rozmówczyni Jakuba Domoradzkiego.
Synoptyk IMGW dodaje, że choć według założeń wszystkie chmury są takie same, to ulegają one ciągłym zmianom i różnią się od siebie. - Mimo że te same mechanizmy prowadzą do ich powstania, to nawet w ciągu minuty to nieco inny zbiór kropelek i kryształków, jak również całych procesów - tłumaczy Dorota Pacocha.
Czytaj także:
Zwiastuny zmian pogodowych
Jak wyjaśnia gość "Eureki", z niektórych chmur jesteśmy w stanie prognozować pogodę na następne godziny, a nawet dni. - Jeżeli na przykład zaobserwujemy na niebie delikatne, wysoko położone kłaczki, a poza tym niebo jest bezchmurne, to za kilkanaście godzin, może następnego dnia, zbliży się do nas front atmosferyczny - wyjaśnia Dorota Pacocha. - Oznacza to, że pogoda będzie się stopniowo zmieniała: najpierw zobaczymy wysoko na niebie właśnie te cirrusy, następnie będą pojawiać się coraz niższe chmury, aż zobaczymy na horyzoncie te najniższe, coraz bardziej ciemne chmury - tłumaczy ekspertka.
Co jednak, gdy mamy do czynienia z bezchmurnym niebem? - Jeżeli warunki są stabilne i mamy do czynienia z sytuacją wyżową, to będziemy mieli do czynienia ze spokojną pogodą. W sezonie letnim możemy się wtedy spodziewać wysokich wartości temperatury - mówi synoptyk IMGW.
Ponadto w audycji:
Według legendy rozsławionej przez starożytnego historyka Markusa Warrona Rzym został założony 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez mitycznych braci Romulusa i Remusa, wykarmionych mlekiem wilczycy. A co na ten temat mówi nauka? Gość: dr Przemysław Nowogórski (archeolog i historyk sztuki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: Dorota Pacocha (synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej), dr Przemysław Nowogórski (archeolog i historyk sztuki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)
Data emisji: 21.04.2023
Godzina emisji: 19.30
qch