Mamy do czynienia z adaptacją XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania polskiego szlachcica, Konstantego Wolickiego. Wolicki, trzy lata po stłumieniu powstania listopadowego, w konsekwencji kolejnego nieudanego zrywu niepodległościowego został przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji. Na Syberii spędził 7 lat, gdzie jako muzykowi zlecono mu zorganizowanie orkiestry złożonej z więźniów.
Pobyt obrazowo i z polotem opisał we "Wspomnieniach" wydanych w 1876 roku, a całość na scenę przeniósł Mikołaj Grabowski. - Na ten tekst zwróciłem uwagę już prawie trzydzieści lat temu, a dziś wydawał się on szczególnie istotny. Możemy przypatrzyć się temu, co to w ogóle jest za naród (Rosjanie - red.), jakie są relacje, jaki jest układ władzy wobec obywatela, jaki jest układ obywatela wobec obywatela - wylicza.
Syberia widziana szerzej
Gość "Kulturalnej Jedynki" nie kryje, że Konstanty Wolicki okazał się obserwatorem "nader inteligentnym". Patrząc na Syberię, nie postrzega jej jednostronnie, widzi bardzo dużo. - Nie brakuje scen wyraźnie dramatycznych, ale przez to, że autor patrzy na to wszystko dwuznacznie, mamy szerszy pejzaż dojścia do tego Sybiru - tłumaczy Grabowski w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk.
Na scenie występują m.in. Maria Ciunelis, Janusz Łagodziński i Łukasz Lewandowski. - Myślę, że to próba zmierzenia się z tą problematyką, próba bardzo teatralna. Poprzez metaforę, poprzez różne estetyki spróbować dogrzebać się do obszarów, które stereotypowo wywołują w nas lęk, niechęć, ucieczkę. To jest ta praca z traumami. Te mechanizmy są przerażająco podobne i przerażająco aktualne - analizuje Lewandowski.
YouTube/Teatr Ateneum
Ponadto w audycji:
- Felieton teatralny Ewy Heine: spektakl "Kim jest pan Schmitt?" w Teatrze Współczesnym w Warszawie. To sztuka francuskiego dramaturga, opowiadająca o zagubionej tożsamości, w interpretacji Andrzeja Zielińskiego, bardzo dobrego aktora, którego ostatnio rzadko widzimy na scenie.
- 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. ARTE.TV zaprasza na serię dokumentalną, która mówi o wpływie i skutkach streamingu na świat, a także opowiada historię tego zjawiska. Czteroczęściowa seria "Frankenstream – Monstrum zwane streamingiem", której narratorem jest Lison Daniel, francuska aktorka i felietonistka, podejmuje temat wpływu wszechobecnej ekspansji technologicznej człowieka na ekologię. Program prezentuje rozwiązania pozwalające na zmniejszenie naszego śladu węglowego podczas korzystania z nowych technologii. Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi.
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadzi: Joanna Sławińska
Materiał: Dorota Kołodziejczyk
Goście: Mikołaj Grabowski (aktor, reżyser), Łukasz Lewandowski (aktor), Berenika Wyrzykowska-Novi (redaktorka naczelna kanału Arte.tv w Polsce)
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 23.08
mg
"Zesłanie" w Teatrze Ateneum - wspomnienia Sybiraka - Jedynka - polskieradio.pl