Pamięć o mieszkańcach getta warszawskiego
Na wystawie "Pamięć 1943" poznajemy historię z dwóch perspektyw: z perspektywy oprawców, katów, jak i z perspektywy ofiar, a tym samym bohaterów. - Znajdują się tutaj przedmioty wydobyte z wykopalisk archeologicznych na Miłej 18 - mówi Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy. - Tutaj zestawione są one z Raportem Stroopa, czyli ze zdjęciami wykonanymi przez niemieckich oprawców, i co jest dla nas ważne, są również zestawione ze współczesnymi zdjęciami budynków szpitala - podkreśla.
Prezentowany na wystawie oryginalny dokument Raport Stroppa jest bezcenny i rzadko pokazywany. - Prezentujemy tutaj, z zasobów archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, jeden z dwóch egzemplarzy raportu Jurgena Stroppa, dowódcy niemieckich sił, które walczyły z powstańcami żydowskimi w getcie. To jest absolutnie wyjątkowe świadectwo - mówi dr hab. Karol Polejowski, wiceprezes IPN. - Ta wyjątkowość została uznana na arenie międzynarodowej, bo ten dokument znajduje się od 2017 roku na liście UNESCO - dodaje.
Przedmioty codziennego użytku
Na wystawie możemy zobaczyć naczynia kuchenne, przybory, narzędzia, przedmioty kultu religijnego, czyli artefakty wydobyte z podziemia kamienic w dawnym getcie. - Ta wystawa w Kordegardzie pokazuje, to co muzeum wydobyło z podziemi warszawskich, z konkretnego miejsca, gdzie znajdował się bunkier Żydowskiej Organizacji Bojowej - podkreśla Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Wydobyto artefakty pokazujące w pewnym sensie życie codzienne Żydów ukrywających się jeszcze przed Niemcami i bojowców, którzy w tych bunkrach żyli - przyznaje.
Jak podkreśla ambasador Izraela w Polsce dr Yacov Livne, wystawa jest niezmiernie ważna. - Pozwala nam zapoznać się z artefaktami, oryginalnymi przedmiotami, które były używane podczas powstania w getcie - mówi. - Były one używane przez uczestników, przez ludzi przeżywających niewyobrażalne dla nas dzisiaj wydarzenia. Myślę, że poprzez doświadczenie obecności tych przedmiotów możemy poczuć namiastkę tego niebywałego okrucieństwa, ale i heroicznych czynów mających miejsce tutaj w Warszawie - przyznaje.
Wystawa będzie czynna do 7 maja 2023 roku.
Ponadto w audycji:
- NPRCz na tragach Książki i mediów Vivelo oraz podczas majowych międzynarodowych targów książki
- 20 maja w warszawskiej Królikarni odbędzie się "Czytanie na trawie". To kolejne plenerowe wydarzenie, realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, promujące czytelnictwo. Finałem wydarzenia będzie mapping 3D – niezwykły spektakl dźwięku i światła na ścianach budynku pałacu w Królikarni.
- Przypomnienie o cyklu "Eureka Biblioteka" w "TVP Kultura".
Konkurs ma na celu przybliżenie postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin celebrujemy w tym roku. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi do 29 maja.
- Festiwal Wschód Kultury;
- IV Festiwal Muzyka Świata;
- Bałtycki Festiwal Operowy;
- Europejski Festiwal Symfonicznej Muzyki Organowej;
- Feniks dla serii NCK „Myśl o kulturze” oraz monografii „Konopnicka raz jeszcze”.
- "Norwid – interpretacje" – przypominamy monografię Cypriana Norwida w związku ze 140. rocznicą śmierci wybitnego pisarza, poety, grafika, malarza, rzeźbiarza, filozofa. (ur. 1821- zm. 23.05.1883). Tom zawiera wiele oryginalnych interpretacji dzieł Norwida – liryków, dramatów, prozy czy pism publicystycznych. Analizowane są poszczególne słowa i zwroty, ale też układ utworów w dziełach złożonych z wielu części. Dowiadujemy się na przykład, kim był pierwowzór Szlachcica i czemu tematem wiersza stała się bransoletka. Autorami tekstów są wybitni norwidolodzy, m.in. prof. Jadwiga Puzynina, prof. Stefan Sawicki, prof. Władysław Stróżewski, którzy pisarzowi poświęcili wiele lat pracy badawczej.
- Kultura Współczesna 1(121)/2023 – Obrazy wykluczone
Obrazy są wykluczane, ale też same wykluczają. Wykluczanie przez obrazy w dużym stopniu spowodowane jest przez techniki parametryzacyjne wpisane w działanie algorytmów. Obrazy wykluczone funkcjonują na peryferiach kultury, ale dzięki praktykom artystycznym lub badawczym można na nie zwrócić uwagę i przenieść z obrzeży do centrum, przywracając im widzialność. Wiele z tego typu działań koncentruje się na ludzkiej twarzy – która w różnych technikach może być anonimizowana, zamazywana, przekształcana. Ciekawe jest operowanie obrazami w mediach społecznościowych i w przyjaznych dla użytkowników interfejsach. Wszędzie tam mamy do czynienia z selekcją, o której warto wiedzieć jak najwięcej.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Joanna Ficińska i Michał Montowski
Data emisji: 30.04.2023
Godzina emisji: 17.10
ans/pj
Symbol pamięci o mieszkańcach getta. Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie - Jedynka - polskieradio.pl