Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

Data publikacji: 02.05.2023 09:47
Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 14:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dr inż. Marta Gajadhur
Dr inż. Marta Gajadhur , Autor - Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 

Biało-czerwone barwy na fladze

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

W "Sygnałach dnia" dr inż. Marta Gajadhur wyjaśnia, jakie kolory składają się czerwień i biel, które widnieją na fladze Polski. - Ze współrzędnych l, a, b, bądź ze składowych: cyjan, magenta, żółty i czarny, możemy zbudować barwę czerwoną - tłumaczy. - Barwę białą możemy uzyskać, wybarwiając włókna z użyciem pigmentów lub barwników. Jeżeli chodzi o barwę czerwoną, to możemy tutaj rozróżnić jakieś składowe, aczkolwiek jeżeli chodzi o barwę białą, też może być różna jasność - podkreśla. 

Cynober, karmazyn 

Barwa czerwona jest pomiędzy barwą cynobru i karmazynu. Kolor biały na fladze polskiej przypomina bardziej kolor srebrnobiały niż biały. - Po 1919 roku kolor czerwony zdefiniowano jako karmazyn, a po 1927 jako cynober i te kolory różnią się między sobą tym, że cynober jest barwą cieplejszą, zawiera w sobie więcej składowej żółtej, a karmazyn jest barwą bardziej czerwoną, ma większą intensywność czerwieni - tłumaczy gość Jedynki. - OD 1980 roku barwy zostały zapisane numerycznie i barwa czerwona na fladze jest pomiędzy barwą cynobru i karmazynu, czyli właściwie o nieco mniejszej intensywności czerwieni niż karmazyn i nieco mniejszej intensywności żółtego niż cynober - wyjaśnia. 

Jak dodaje ekspert, producenci sprzedający polskie flagi powinni kontrolować parametry barw, które są widoczne na narodowej fladze. - Są zobligowani do tego, żeby produkować flagi narodowe zgodnie z ustawą, w której są zdefiniowane wartości liczbowe. 

POSŁUCHAJ

08:00

Dr inż. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Dzień Flagi RP 

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. Datę 2 maja wybrano z dwóch powodów. Jeden, historyczny, jest związany z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Drugi dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 Maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski 

Gość: dr inż. Marta Gajadhur (Politechnika Warszawska) 

Data emisji: 2.05.2023

Godzina emisji: 08.43

IAR/ans

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.