Odosobnienie i spotkanie
Baza, do której trafią nominowani, założona została przez polskich taterników i polarników, którzy przejęli starą bazę wielorybników norweskich na dalekiej Północy i przyjmują tam alpinistów, nurków arktycznych, a raz w roku także pisarzy i poetów.
- Po pierwsze, chodziło o odosobnienie, które zupełnie inaczej ludzie przeżywają w obliczu naprawdę dominującej w zupełnie inny sposób potęgi natury - wyjaśnia Tomasz Kaźmierowski. - Natomiast to jest tylko jeden poziom odosobnienia. Drugi poziom odosobnienia, z którego zdaliśmy sobie sprawę, dopiero przeprowadzając pierwsze, drugie, trzecie i kolejne warsztaty, to jest odosobnienie, które w wielu wypadkach pozwala na rozwinięcie innej perspektywy - podkreśla.
Jak wyjaśnia, tego rodzaju doświadczenie, które jest jednocześnie spotkaniem w gronie sześciu osób o różnych poglądach, pozwala spojrzeć z dystansu na polską rzeczywistość i polską narrację. - W przypadku wielu spraw, co do których byli przekonani, że są do końca określeni tutaj, tam potrafią nawiązać rozmowę, otworzyć się i wrócić ze znacznie zmienioną perspektywą - mówi Tomasz Kaźmierowski.
Czytaj także:
Dominacja poetów
W dziesięcioletniej historii Nagrody Identitas po raz pierwszy większość, bo aż cztery spośród sześciu nominacji, otrzymują tomiki poezji. Pozostałe dwie pozycje to powieść i zbiór esejów. W gronie nominowanych znaleźli się poeci: Jan Baron - za "Psińco", Małgorzata Lebda - za "Mer de Glace", Agata Ludwikowska - za "Granit", Adrian Sinkowski - za "Atropinę", a także Jan Maciejewski - za zbiór felietonów "Milczenie katedry" i Andrzej Muszyński - za eseje zebrane w publikacji "Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny".
Nagroda Identitas przyznawana jest polskim humanistom, pisarzom, filozofom i historykom, którzy nie przekroczyli jeszcze 41. roku życia. Uzupełnieniem nagrody, jaką są warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, są stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację Identitas i jej partnerów.
Patronem medialnym Nagrody Identitas jest Polskie Radio, laureata poznamy 1 października.
Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Tomasz Kaźmierowski (założyciel Fundacji Identitas), Krzysztof Niewiadomski (redaktor naczelny pisma "44 Czterdzieści i Cztery. Magazyn Apokalipty" i współautor scenariusza wystawy stałej Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 3.05.2023
Godzina emisji: 23.08
mgc
Nagroda Identitas. Nominowani literaci pojadą na arktyczną wyspę - Jedynka - polskieradio.pl