Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant

Data publikacji: 05.05.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 13:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Książę Józef Poniatowski
Książę Józef Poniatowski, Autor - Wikipedia/domena publiczna
Bohater, dowódca, patriota, jego życie stało się legendą, którą do dziś kultywujemy. Wierny Napoleonowi, u boku cesarza pragnął zrealizować ambicje patriotyczne. Obok kariery politycznej i wojskowej, znany był z barwnego życia towarzyskiego, licznych romansów i hucznych zabaw. Pałac Pod Blachą organizuje urodziny księcia Józefa w dniach 5 i 6 maja, odbędzie się między innymi konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki oraz otwarcie wystawy "Ci piekielni lansjerzy! Los infernos picadores!"

Malownicza postać

Książę Józef Poniatowski to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej historii.

- Tutaj, w Warszawie, był naprawdę duszą towarzystwa, tworzył najważniejszy salon warszawski. W tym czasie także świętował, ucztował, potrafił się świetnie bawić, ale też imały się go różnego rodzaju żarty. Niezwykle barwna postać, malownicza. Myślę, że bardzo pozytywna i chcielibyśmy, żeby tak właśnie został zapamiętany. Stąd czcimy jego urodziny, a nie wydarzenia związane z datą śmierci - mówi dr Mariusz Klarecki.

Książę Józef Poniatowski - reformator wojska

260. urodziny księcia Józefa Poniatowskiego organizuje warszawski pałac Pod Blachą, dawna rezydencja księcia. 5 maja odbywa się konferencja naukowa poświęcona bohaterom epoki, w trakcie której otwarta została wystawa "Ci piekielni lansjerzy! / Los infernos picadores!".

Na wystawie prezentowane są militaria, pamiątki z epoki oraz przedstawienia malarskie i graficzne związane ze szlakiem bojowym obydwu lansjerskich pułków, w których pod rozkazami Napoleona służyli Polacy. Pierwszy z nich, zwany potocznie Lansjerami Nadwiślańskimi, wywodzi się jeszcze z jazdy Legionów Polskich we Włoszech.

- Książę Józef Poniatowski przede wszystkim był żołnierzem. Po powrocie z wojska austriackiego zreorganizował armię, uzbroił ją, wyposażył, odział w mundury i zaczął szkolić na modłę austriacką. Ta wygrana bitwa pod Zieleńcami w 1792 roku podczas wojny Polski z Rosją to m.in. efekt tego, że książę Józef Poniatowski o wojsko dbał - mówi dr Mariusz Klarecki.

6 maja na dziedzińcu pałacu Pod Blachą odbędzie się Piknik Urodzinowy. W programie m.in. pokaz mody epoki napoleońskiej, prezentacja dawnych kosmetyków czy "Pałacowy kącik kuchmistrza". Polskie Radio objęło patronat medialny nad wydarzeniem.


POSŁUCHAJ

24:27

Książę Józef Poniatowski - generał, patriota i bon vivant (Eureka/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

Obdarzona wieloma talentami księżna tworzyła rezydencje i ogrody wyjątkowe w formie, angażując najlepszych architektów i budowniczych epoki. Powązki czy Puławy, zwane "Polskimi Atenami", prezentowały się znacząco na tle innych europejskich założeń pałacowo-parkowych. Gościem "Eureki" była dr Anna Majdecka-Strzeżek, architekt krajobrazu. 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Mariusz Klarecki (kurator pałacu Pod Blachą), dr Anna Majdecka-Strzeżek (architekt krajobrazu)

Data emisji: 4.05.2023

Godzina emisji: 19.30

mgc

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.