Korzystanie z hulajnóg elektrycznych wiąże się z konkretnymi obowiązkami i zakazami. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany przede wszystkim korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
W przypadku gdy nie ma ścieżki rowerowej, użytkownik hulajnogi elektrycznej jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Policja przypomina o ograniczeniu prędkości dla kierujących hulajnogą elektryczną, które wynosi 20 km/h, zarówno w przypadku ścieżki rowerowej, jak i drogi, której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.
Kiedy po chodniku?
Jeśli nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej jezdni, można hulajnogą jechać po chodniku z "prędkością zbliżoną do prędkości pieszych". Ponadto kierujący hulajnogą powinni na chodnikach ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu. Za przekroczenie prędkości grożą mandaty. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien z niej zejść - identycznie jak w przypadku roweru - i przeprowadzić ją na drugą stronę.
- To, że możemy w niektórych sytuacjach pojawić się hulajnogą elektryczną na chodniku nie zwalnia nas z obowiązku zachowania bezpiecznej prędkości dla innych użytkowników - mówi w "czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
- Znajomość przepisów ruchu drogowego musi być bardzo duża, bo jesteśmy tak naprawdę takim samym kierującym, jak każdym innym pojazdem - podkreśla rozmówca Agnieszki Kunikowskiej.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Hulajnogą nie mogą kierować osoby, które wcześniej piły alkohol lub zażywały środki psychoaktywne.
Nie tylko policja
Hulajnoga elektryczną nie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów.
- Zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Można narazić się na mandat nawet do 500 złotych. Wiele na temat tego konkretnego przypadku mieliby do powiedzenia lekarze, bo wywrócenie się może skończyć się na oddziale chirurgii urazowej, bo takie przypadki już były
Nie należy też wykorzystywać hulajnogi do ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.
Ruchem rowerzystów, hulajnogistów i pieszych zajmuje się nie tylko policja, ale także straż miejska i gminna. - Strażnik może tak samo Państwa zatrzymać i wyciągnąć konsekwencje - ostrzega nadkom. Robert Opas.
Policjanci przestrzegają, że jazda hulajnogą elektryczną może być niebezpieczna. W lutym w Wieluniu (Łódzkie) poruszający się hulajnogą elektryczną 39-latek zjechał nagle z chodnika na przejście dla pieszych, gdzie został śmiertelnie potrącony przez samochód. W maju ub. roku w pow. przysuskim (mazowieckie) zmarł 12-letni chłopiec, który wjechał hulajnogą elektryczną pod samochód ciężarowy.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: nadkom. Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)
Data emisji: 5.05.2023
Godzina emisji: 11.14
Jedynka/PAP/kh