Głównym założeniem bonu turystycznego jest wsparcie dla polskich rodzin w kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa. Z danych ZUS wynika, że od początku działania programu największą liczbę płatności bonem zanotowano w woj. małopolskim (prawie 1,3 mln). Na drugim miejscu uplasowało się woj. pomorskie (836,3 tys.), na trzecim - woj. zachodniopomorskie (674,3 tys).
Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami. to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się woj. małopolskie (672,1 mln zł), na drugim woj. pomorskie (541,5 mln zł), na trzecim - woj. zachodniopomorskie (471,5 mln zł). Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w woj. pomorskim (497,9 mln zł), małopolskim (430,7 mln zł) i zachodniopomorskim (416 mln zł).
Pomoc obowiązywała do marca 2022 roku; jak wyjaśniał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy, można go było wykorzystać na praktycznie wszystkie usługi turystyczne. - To przede wszystkim usługi noclegowe. Każdy obiekt noclegowy, który jest w bazie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może przyjąć bon turystyczny. ZUS dokonuje tej płatności po otrzymaniu stosownego kodu na nasz telefon - wyjaśniał wiceszef resortu.
Nowa wizja pomocy
W lutym minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk zapowiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że trwają prace nad nową wizją bonu turystycznego. Według szefa resortu, wsparcie nie byłoby już związane bezpośrednio z walką o stymulację turystyczną po pandemii.
- Branża była bardzo zadowolona z bonu. Było widać, ile podmiotów krajowych z obszaru atrakcji turystycznych, jak również obiektów noclegowych, hoteli i form turystycznych, korzystało z płatności bonem - przypomina Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z uniwersytetu WSB Merito. - Jak podaje ZUS, przez cały okres od sierpnia 2020 roku do końca marca 2022 roku, wykonano aż 5,5 mln transakcji na kwotę 3,2 mld złotych. Może to świadczyć o tym, że wsparło to trochę budżety domowe, a przede wszystkim branżę turystyczną - ocenia ekspert.
Czytaj także:
Zrównoważone wsparcie
Ekspert WSB Merito podkreśla, że wsparcie poprzez bon turystyczny musi być zrównoważone. - Należy sprawdzić, na ile stać Skarb Państwa: czy państwo może jeszcze wspierać wszystkich, czy należałoby zastanowić się nad wyborem grupy, która powinna otrzymać wsparcie - ocenia Adam Karpiński.
- To może być chociażby wsparcie dla uczniów klas szkół podstawowych w celu rozpropagowania wyjazdów tożsamościowych. Uczniowie mogliby poznać kraj, zrozumieli historię, a także poznali swoją małą, lokalną ojczyznę - wymienia rozmówca Aleksandra Ziemiańczyka.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzili: Karolina Rożej, Katarzyna Gójska
Materiał: Aleksander Ziemiańczyk
Data emisji: 12.05.2023
Godzina emisji: 6.48
IAR/qch
Bon turystyczny powróci w nowej formie. Jak będzie wyglądało wsparcie? - Jedynka - polskieradio.pl