26. Piknik Naukowy. Rewolucje naukowe z Mikołajem Kopernikiem w roli głównej

Data publikacji: 16.05.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 13:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeden z kadrów z ubiegłorocznej, 25 edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas wydarzenia zaplanowano też wiele plenerowych audycji. Na zdjęciu, w środku Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pierwszy z prawej - dziennikarz Jedynki Roman Czejarek.
Jeden z kadrów z ubiegłorocznej, 25 edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas wydarzenia zaplanowano też wiele plenerowych audycji. Na zdjęciu, w środku Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, pierwszy z prawej - dziennikarz Jedynki Roman Czejarek. , Autor - Cezary Piwowarski / Polskie Radio
- Proszę sobie wyobrazić, że mamy stu wystawców i każdy z nich ma przynajmniej jeden namiot, a w tym namiocie przynajmniej trzy różnego rodzaju eksperymenty - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Nowicka z Centrum Nauki Kopernik. Przed nami 26. Piknik Naukowy - niech żyje rewolucja (naukowa)!
  • Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę, 27 maja na PGE Narodowym w Warszawie
  • Hasłem tegorocznego Pikniku są Rewolucje naukowe
  • Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 20.00. Wstęp jest bezpłatny

Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik przygotowują się do 26. Pikniku Naukowego. Motywem przewodnim wydarzenia są rewolucje naukowe, a centralną postacią - Mikołaj Kopernik, który dokonał jednego z największych naukowych przełomów w historii ludzkości, burząc dotychczasowe wyobrażenie o wszechświecie.

- Mamy rok Kopernika, jest to 550 rocznica jego urodzin - wyjaśnia dziennikarka naukowa Programu 1 Dorota Truszczak.

- Mało tego, sam Kopernik będzie obecny na pikniku i to we własnej osobie. To nasz robot Kopernik - dodaje Katarzyna Nowicka. Będzie z nim można porozmawiać, gdyż porozumiewa się on dzięki modelowi językowemu GPT3.

Światowy poziom pokazów

Tegoroczne pokazy naukowe mają być niezwykle efektowne.

- W tym roku mamy scenę pokazową, którą oddajemy w ręce zawodowych, profesjonalnych popularyzatorów, którzy zajmują się robieniem pokazów naukowych. Można będzie oglądać bardzo efektowne pokazy naukowe z całego świata z udziałem tego, co wszyscy lubimy, czyli np. duże dymy z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu - opowiada Katarzyna Nowicka.

Mydlany ping-pong i szkielet superbohatera

W tym roku impreza wraca na Stadion Narodowy, a w programie znajdzie się też nieco wydarzeń z dziedziny sportu. Będą to np. ping-pong z baniek mydlanych czy testy sprawnościowe.

- Jedynka przygotowała w ramach gimnastyki porannej fantastyczny pokaz Piotra Galusa. A jak rewolucja naukowa, to także w sporcie, a wynalazki i odkrycia wspomagają rehabilitację. W zeszłym roku czy dwa lata temu pokazywaliśmy egzoszkielet - przypomina Dorota Truszczak.

W tym roku również będzie można obejrzeć egzoszkielet, który, jak zapewnia Katarzyna Nowicka, jest w stanie ze zwykłego człowieka zrobić superbohatera. - On nie służy tylko osobom z niepełnosprawnościami czy potrzebującym rehabilitacji, ale także tym, które muszą np. podnosić duże ciężary. Po prostu pracuje za nas troszeczkę - wyjaśnia.

Czytaj także:

Wydarzenie odbędzie się 27 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, jego organizatorami są Centrum Nauki Kopernik oraz Polskie Radio.

Dodajmy jeszcze, że doniesienia naukowców - w tym wypadku meteorologów - są dla Pikniku bardzo korzystne. - To jest 27 maja i ma być 27 stopni Celsjusza. Cudowna pogoda - przyznaje Katarzyna Nowicka.


POSŁUCHAJ

07:47

Zapraszamy na 26. Piknik Naukowy (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Goście: Katarzyna Nowicka (Centrum Nauki Kopernik) i Dorota Truszczak (dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 11.15

mgc

Portrety
Portrety
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.