Prof. Grabowska: rejestr wszystkiego, co straciła Ukraina, ma ogromną wartość

Data publikacji: 17.05.2023 19:45
Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 22:17
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas sesji otwierającej 4. szczyt szefów państw i rządów Rady Europy, 16.05
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas sesji otwierającej 4. szczyt szefów państw i rządów Rady Europy, 16.05, Autor - PAP/EPA/ANTON BRINK HANSEN
Rosyjska inwazja na Ukrainę była dzisiaj dominującym tematem spotkania w stolicy Islandii. Delegacje państw członkowskich Rady Europy dyskutowały, w jaki sposób czołowa organizacja praw człowieka na kontynencie mogłaby wesprzeć Kijów. Według Associated Press najbardziej namacalnym efektem tych rozmów było uzgodnienie utworzenia nowego urzędu do sporządzania rejestru szkód, który umożliwiłby ofiarom wojny na Ukrainie zgłaszanie poniesionych strat.

Szacowanie szkód wojennych

Ponad 40 krajów poparło w środę podczas szczytu Rady Europy w Reykjaviku stworzenie systemu szacowania szkód wojennych, wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie - podała agencja AP. Zadaniem tego urzędu miałaby być pomoc w zadośćuczynieniu ofiarom wojny i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Według agencji AP najbardziej namacalnym efektem rozmów było uzgodnienie utworzenia nowego urzędu do sporządzania rejestru szkód, który umożliwiłby ofiarom wojny na Ukrainie zgłaszanie poniesionych strat. Zgodnie z dokumentem Rady Europy zapis "ma stanowić pierwszy element przyszłego międzynarodowego mechanizmu odszkodowawczego". Koszty bieżące mają być finansowane przez sygnatariuszy. 

- Rejestr strat wojennych, wszystkiego, co Ukraina straciła, robiony na bieżąco, ma ogromną wartością. Polska po wielu latach odtwarza straty II wojny światowej i z wielkim trudem przychodziło nam sporządzić taki rejestr, wiele rzeczy umknęło - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego. - Społeczność międzynarodowa, głównie europejska, stworzyła możliwość utworzenia ciała, które będzie zbierało wszystkie informacje o stratach materialnych i nie tylko, a także o tym, co Ukraina straciła w kulturze, o stratach związanych z gospodarką, z przemysłem i także o stratach ludzkich - dodaje ekspert. 

Ściganie zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę 

Organizacja szacująca szkody na Ukrainie będzie miała siedzibę w Hadze. Rada Europy zamierza też, o czym poinformowała jej sekretarz generalna Marija Pejcinović Burić, wspierać międzynarodowe starania o powołanie organu sądowego do ścigania zbrodni agresji Rosji na Ukrainę.

- Rada Europy ma szerszy zasięg oddziaływania niż Unia Europejska - podkreśla gość Jedynki. - Widzimy, że dużą rolę w tej chwili w konstrukcji prawnej i w realizacji tego przedsięwzięcia odgrywa premier Wielkiej Brytanii, który tam jest i który występuje jako reprezentant spoza UE i bardzo aktywnie działał - dodaje. 

POSŁUCHAJ

26:45

Rosyjska inwazja na Ukrainę była dzisiaj dominującym tematem spotkania w stolicy Islandii (Więcej świata/Jedynka)

 

Konfiskata majątków oligarchów rosyjskich 

Jak podkreśla prof. Grabowska, państwa członkowskie UE powinny zająć się konfiskatą majątków oligarchów rosyjskich. - Te majątki są zgromadzone w Europie. (...) W tej chwili bardzo trudno jest podejść do tego kompleksowo, ale mogłyby to być środki, które później będą wykorzystane w odbudowie Ukrainy - stwierdza. 

Poza tym w audycji:

- Islandzki szczyt szefów państw i rządów Rady Europy. Głównym tematem wojna na Ukrainie - felieton Wojciecha Cegielskiego. 

- W Kijowie wizyta Li Huia - chińskiego wysłannika do spraw rozmów pokojowych. Ma rozmawiać z ukraińskimi władzami, następnie odwiedzi kilka europejskich stolic, w tym Polskę. Felieton Pawła Buszki oraz rozmowa z prof. Dominikiem Mierzejewskim z Uniwersytetu Łódzkiego. 

- Przywódcy sześciu afrykańskich krajów: RPA, Egiptu, Ugandy, Konga, Senegalu oraz Zambii, planują udać się "tak szybko, jak to będzie możliwe" do Rosji i na Ukrainę z misją pokojową. Zapowiedział to prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który rozmawiał już z prezydentami Ukrainy i Rosji. Obaj zgodzili się na przyjęcie w swoich stolicach misji i afrykańskich przywódców. Według Cyrila Ramaphosy działanie koalicji państw ma pomóc w znalezieniu rozwiązania "wyniszczającego konfliktu", przez który Afryka bardzo cierpi. Informacja o inicjatywie pojawia się kilka dni po tym, jak RPA została oskarżona przez ambasadora USA w tym kraju o dostarczanie w grudniu broni do Rosji. Władze RPA oświadczyły, że oskarżenia amerykańskiego dyplomaty są nieprawdziwe. Rozmowa z dr. hab. Kamilem Zajączkowskim z Uniwersytetu Warszawskiego. 

- Ogłoszenie wyroku sądu apelacyjnego w procesie byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie tzw. afery podsłuchów. W pierwszym procesie polityk został skazany na trzy lata więzienia za korupcję i nadużywanie wpływów. Relacja Stefana Foltzera.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego), prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki), dr hab. Kamil Zajączkowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 17.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

IAR/ans

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.