Nowe sankcje wobec Rosji od grupy G7? "Będą szczelniejsze i skuteczniejsze"

Data publikacji: 18.05.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 20:09
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szczyt G7 w Hiroszimie rozpocznie się 19 maja. Weźmie w nim udział m.in. prezydent USA Joe Biden
Szczyt G7 w Hiroszimie rozpocznie się 19 maja. Weźmie w nim udział m.in. prezydent USA Joe Biden, Autor - Kiyoshi Ota / POOL / PAP
Niebawem w Japonii rozpocznie się szczyt grupy G7. Wśród tematów obrad w Hiroszimie z pewnością pojawi się kwestia dalszego wsparcia dla Ukrainy. Z zapowiedzi wiemy, że przywódcy rozważą również plan kolejnych sankcji wobec Rosji. - Trzeba uczciwie powiedzieć: sankcje tej grupy są szczelniejsze, skuteczniejsze i obejmujące bardziej globalny obszar - zaznacza Jan Piekło, wieloletni ambasador Polski na Ukrainie.

Państwa G7 na organizowanym w tym tygodniu (19-21.05) szczycie w Japonii zamierzają nałożyć nowe sankcje na Rosję (w związku z jej inwazją na Ukrainę), w tym na rosyjską energię i eksport do Rosji - poinformowały agencję Reutera źródła w tej grupie, mające wiedzę o planowanych dyskusjach. Nowe środki mają być ukierunkowane na uchylanie się od sankcji przez Rosję przy wykorzystaniu pomocy z krajów trzecich, takich jak kraje Azji Środkowej i Kaukazu, i będą miały na celu ograniczenie przyszłej produkcji energii przez Rosję oraz wymiany handlowej, która wspiera rosyjską armię.

Zdaniem gościa audycji "Więcej świata" sankcje nakładane na Rosję przez państwa G7 są skuteczniejsze od blokad wprowadzanych przez Unię Europejską. - Sami widzimy, że zbliża się teraz decyzja w sprawie 11. pakietu unijnych sankcji. Okazuje się, że Węgry nie będą za nim głosować. (...) To bardzo przykre; trzeba szczerze powiedzieć, że polityka Budapesztu w tej chwili jest bardziej prorosyjska niż proeuropejska i proukraińska - komentuje Jan Piekło.

Niewykluczone, że sankcje ze strony G7 uderzą również w eksport diamentów, który w przypadku UE blokuje Belgia. - Miejmy nadzieję, że to się uda z tej strony - ocenia rozmówca Pawła Lekkiego. - G7 jest w stanie stworzyć znacznie bardziej szczelny system dotyczący nie tylko Rosji. Pewnie będzie mowa także o relacjach z Chinami oraz sytuacji międzynarodowej, która jest, jaka jest - przewiduje gość Programu 1 Polskiego Radia.

Czytaj także:

Co ze wsparciem dla Ukrainy?

W opinii byłego ambasadora RP na Ukrainie - w trakcie zbliżającego się szczytu G7 mogą zapaść decyzje korzystne dla broniącego się przed Rosją państwa. Jak dodaje Jan Piekło, wśród członków grupy dominuje obecnie "szersza perspektywa". - Jest jeszcze w to wpisany cały konflikt dotyczący rejonu Pacyfiku. To wszystko jest rozpatrywane w - można powiedzieć - pakiecie - mówi.

Jednocześnie rozmówca Pawła Lekkiego zwraca uwagę, że państwo-gospodarz najbliższego szczytu ostatnio zwiększyło swoje wsparcie dla Ukrainy. - Myślę, że jest to w jakimś stopniu symetryczne. Wsparcie Japonii dla Ukrainy daje również większe wsparcie USA dla kruchej sytuacji bezpieczeństwa w rejonie Pacyfiku - tłumaczy ambasador.

Ponadto w audycji:

Umowa zbożowa w sprawie eksportu zboża i innych produktów rolnych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym została przedłużona o kolejne dwa miesiące - poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Porozumienie miało wygasnąć w czwartek 18 maja. Felieton Pawła Buszki.

- Konferencja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych "Strategic Ark" i dyskusja szefów dyplomacji: Polski - Zbigniewa Raua i Ukrainy - Dmytro Kułeby. Relacja Karola Surówki.

- Co dalej z koalicją samolotową dla Ukrainy? Niderlandzki premier Mark Rutte zaprzecza, jakoby osiągnięto porozumienie w sprawie zakupu myśliwców F-16 dla Ukrainy, o czym informował we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak. "Rutte łagodzi oczekiwania dotyczące dostawy F-16 po oświadczeniach Wielkiej Brytanii" - komentuje dziennik "De Volkskrant". Gość: Andrzej Kiński, redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika".

- Izraelskie pozarządowe centrum badawcze Alma zlokalizowało tajną bazę dronów, ukrytą w górach Zagros w pobliżu miasta Sziraz na południowym zachodzie Iranu - o czym samo poinformowało w ogólnodostępnym materiale filmowym. Eksperci Almy uważają, że baza może być miejscem startu rojów dronów - grupy zdolnej do skoordynowanego ataku - a jej bliskość do cieśniny Ormuz w Zatoce Perskiej oznacza bezpośrednie zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Prezydent USA Joe Biden jest przekonany, iż amerykański Kongres osiągnie porozumienie budżetowe, pozwalające na zwiększenie limitu zadłużenia oraz uniknięcie katastrofalnej niewypłacalności długu Stanów Zjednoczonych. Fiasko w osiągnięciu do 1 czerwca porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia rządu groziłoby bezprecedensową niewypłacalnością Ameryki i mogłoby prowadzić do katastrofy gospodarczej tego kraju. Ze względu na niezałatwioną sprawę limitu zadłużenia Biden odwołał swoją wizytę w Papui Nowej Gwinei i Australii. Gość: Roman Rewalt, amerykański prawnik.

POSŁUCHAJ

28:27

Nowe sankcje wobec Rosji od grupy G7? "Są one szczelniejsze i skuteczniejsze" (Więcej świata/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: Jan Piekło (były ambasador Polski na Ukrainie), Andrzej Kiński (redaktor naczelny miesięcznika "Wojsko i Technika"), Roman Rewalt (amerykański prawnik)

Data emisji: 18.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

IAR/qch

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.