Wschód Kultury to interdyscyplinarny festiwal dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tworzony we współpracy Narodowego Centrum Kultury z miastami Polski wschodniej. Ma charakter międzynarodowy, od lat występują na nim artyści z krajów Partnerstwa Wschodniego, a przede wszystkim z Ukrainy czy Białorusi. Festiwal spełnia jednak również funkcję lokalną, prezentując wykonawców związanych z danym regionem.
Odkryć kulturalną różnorodność
Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, wymiana doświadczeń oraz artystycznych doznań. - Przede wszystkim pokazujemy swoistą różnorodność artystyczną i gatunkową. To ponad 100 różnych propozycji. Sztuki plastyczne, teatr, kinematografia, silent disco, to również uchwycenie dziedzictwa materialnego - wylicza prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że wakacyjny czas sprzyja podróżom i zachęca do odwiedzenia wszystkich festiwalowych miejsc. W ostatni weekend czerwca warto wybrać się na rzeszowską odsłonę wydarzenia. Podczas koncertu otwarcia wystąpi Daria ze Śląska, natomiast podczas koncertu głównego w Parku Sybiraków zaprezentują się kolektywy polskich i zagranicznych gwiazd.
Międzynarodowe kolektywy na start w Rzeszowie
Marcin Dziedzic z Estrady Rzeszowskiej nie ma wątpliwości, że to prawdziwy fenomen. - Ci artyści tak naprawdę niejednokrotnie występują ze sobą po raz pierwszy w Rzeszowie. (...) W tym roku zobaczymy m.in. takich artystów jak BOKKA z zespołem NOEP z Estonii, będzie Smolik i KEV FOX z Aliną Pash, Justyna Steczkowska i zespół Brainstorm czy Sara James i Olena Usenko z Ukrainy - wylicza.
Andrzej Smolik, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, deklaruje, że podczas występu w piątek (23.06) premierowo pojawi się nowy utwór. - Potem już zaczniemy "mieszać się" na poważnie. Zagramy zarówno swoje kawałki, jak również te Aliny Pash, w różnych proporcjach. Być może uda nam się wszystko razem skleić w taką jedną formę - zwraca uwagę w rozmowie z Martyną Podolską.
Muzyczna alternatywa w Lublinie i wielokulturowość Podlasia
W drugi weekend lipca (od 6.07 do 9.07) w Lublinie odbędzie się Inne Brzmienia Art'n'Music Festival. Od wielu lat podczas tej odsłony Wschodu Kultury prezentowane są najciekawsze zjawiska na światowej scenie alternatywnej. - Na pewno pojawi się Ladytron, legenda światowej sceny elektronicznej. Będzie to jedyny ich koncert w Polsce. Do tego m.in. Stian Westerhus, genialny gitarzysta, producent i aranżer - mówi Rafał Chwała.
Na zakończenie wakacji, (24.08) w Białymstoku rozpocznie się Wschód Kultury: Inny Wymiar. Swoją twórczość zaprezentują artyści różnych narodowości. - Historia związana z wielokulturowością jest dla nas ważna, bardzo o to dbamy. To, co pokazujemy, oparte jest o kolorową część regionu - tłumaczy Grażyna Dworakowska. Dodaje, że choć w tym roku pojawi się dużo muzyki spoza Białegostoku, to jednak akcenty podlaskie będą obecne.
YouTube/Inne Brzmienia
Ponadto w programie:
- Jerzy Nowosielski w metafizycznym świecie - w stulecie urodzin artysty (rok 2023 Rokiem J. Nowosielskiego) w warszawskiej Kordegardzie prezentowane są jego rzadko eksponowane i niemal nieznane szerokiej publiczności prace.
- Penderecki dzieciom - Lublin 27 maja - koncert dla dzieci z muzyką Krzysztofa Pendereckiego, a w nim kompozycja, którą Maestro stworzył specjalnie na potrzeby spektaklu "O krasnoludkach i sierotce Marysi".
- Kulturalne atrakcje na Dzień Dziecka w Kancelarii Premiera.
- Festiwal Muzyka Świata - od 26 do 28 maja w Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Festiwal promuje muzyczną różnorodność kulturową - od muzyki tradycyjnej poprzez klasyczną do elementów popu i jazzu. Gość specjalny: norweski trębacz i kompozytor, uznawany za pioniera nu-jazzu - Nils Petter Molvaer. Narodowe Centrum Kultury wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego współorganizują wydarzenie.
- "Jawor - u źródeł kultury", czyli Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej. Rozpocznie się 17 czerwca, a zakończy 18 czerwca w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Wystąpią najlepsi twórcy i artyści - finaliści konkursów lokalnych, przeprowadzonych przez 15 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z całego kraju, w kategoriach: kapele lub zespoły ludowe (w tym dziecięce i młodzieżowe), soliści - śpiewacy lub instrumentaliści - oraz rękodzieło i sztuka ludowa.
- Forum Pracuj w Kulturze - pierwsze w Polsce spotkania profesjonalistów i praktyków kultury oraz absolwentów i osób szukających pracy w tym sektorze.
- Festiwal "Dwa Teatry - Zamość 2023" (16-19 czerwca) - konkurs słuchowisk i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym festiwal.
- Jak i dlaczego ludzie tworzą kulturę? - publikacja Margaret S. Archer "Kultura i sprawczość" z serii "Myśl o Kulturze".
Tytuł audycji: Spacer z kulturą
Prowadzili: Agnieszka Kunikowska i Michał Montowski
Goście: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Marcin Dziedzic (dyrektor Estrady Rzeszowskiej), Andrzej Smolik (muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista), Rafał Chwała (dyrektor artystyczny festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia), Grażyna Dworakowska (dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury), Elżbieta Baron (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury), Anna Turowska (rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Mariusz Żwierko (Narodowe Centrum Kultury), Magdalena Sitek (dyrektor organizacyjny festiwalu "Jawor - u źródeł kultury"), Andrzej Budz (artysta), Katarzyna Haber (kuratorka wystawy "Jerzy Nowosielski. Przeciwpragnienia"), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia), Andrzej Wnuk (prezydent Zamościa), Kalina Cyz (dyrektor Teatru Telewizji Polskiej), Milo Kurtis (dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka Świata), prof. Krzysztof Bielecki, Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury), Anna Rudnicka
Data emisji: 28.05.2023
Godzina emisji: 17.10
mg
Bogactwo i różnorodność. Co czeka nas podczas tegorocznego Wschodu Kultury? - Jedynka - polskieradio.pl