Pierwszy odcinek słuchowiska "W Jezioranach" nagrano 20 maja 1960 roku, a wyemitowano go dziewięć dni później. To opowieść o życiu mieszkańców polskich wsi. Poprzez losy bohaterów poznajemy zmiany społeczne, gospodarcze czy mentalne zachodzące wśród ludności wiejskiej. W realizację, od dekad, angażowała się plejada polskich aktorów z Januszem Paluszkiewiczem i Franciszkiem Pieczką na czele.
Zmarły we wrześniu 2023 Pieczka wcielał się w rolę Wojciaszka Pawlacza. - To sympatyczna postać. Oczywiście on ma te swoje przywileje starca. Lubi ponarzekać, tak jak my wszyscy starzy - analizował w jednym z archiwalnych nagrań. Czasem wiejskie realia bywały bliskie jego bohaterom. - Byłam dzieckiem z małej "wiochy" nad jeziorem, gdzie był jeden sklep, biblioteka, poczta, kościół i przystanek autobusowy - mówi Danuta Stenka, serialowa Jola Jabłońska.
ZOBACZ, JAK ŚWIĘTOWANO JUBILEUSZ 3 TYS. ODCINKÓW SŁUCHOWISKA:
Czy da się dotrzeć do wsi Jeziorany?
A co wiemy o samych Jezioranach? Miejscem akcji jest wieś fikcyjna znajdująca się w okolicy Puław, w województwie lubelskim. Okazuje się jednak, że miejsce o takiej nazwie rzeczywiście w Polsce istnieje. "Taka wieś jest nie koło Puław, a na Mazurach" - mówił współautor słuchowiska, Marek Ławrynowicz. Radiowa powieść "W Jezioranach" nadawana jest co niedzielę w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Pierwszymi autorami byli Zofia Posmysz-Piasecka, Władysław Milczarek i Andrzej Mularczyk. Później do zespołu autorów dołączyli m.in.: Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz i Andrzej Bartosz. I choć początkowo bohaterami powieści byli członkowie wspomnianej rodziny Jabłońskich, z czasem akcja zaczęła przenosić się też do innych miejsc i środowisk. To m.in. dom lekarki Marty Półtorakowej czy otoczenie sołtysa Pawlacza i jego rodziny.
ARCHIWALNYCH ODCINKÓW POSŁUCHASZ TUTAJ
Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Materiał: Małgorzata Raducha
Data emisji: 29.05.2023
Godzina emisji: 8.41
mg
Jabłońscy są z nami już od 63 lat. Jubileusz powieści radiowej "W Jezioranach" - Jedynka - polskieradio.pl