- Dużo lepiej identyfikujemy ruch na granicy białorusko-polskiej teraz, kiedy mamy zaporę i kiedy mamy paerymetrię - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówiąc o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Nie ma próby przejścia przez granicę, która nia zostałaby odnotowana w rejestrach Straży Granicznej - podkreślił.
Jak przyznał, "w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca czy dwóch", ruch na granicy powoli narasta. - Mamy próby eskalacji tej sytuacji, podzielenia polskiej opinii publicznej poprzez próbę stworzenia nowego Usnarza - zaznaczył, wskazując na przedstawiane w mediach zdjęcia "grupki Kurdów, Syryjczyków z dziećmi, którzy są po drugiej stronie zapory", co jest jego zdaniem próbą "wywołania wewnętrznej presji" na wpuszczenie ich do Polski.
Jak mówił, "obecnie w polskich ośrodkach jest około 2 tys. migrantów z Białorusi".
Zapory na dwóch granicach Polski
Gość "Sygnałów dnia" przyznał także, zapora na granicy polsko-białoruskiej działa, choć nie na rzekach. Wskazał, że jeden odcinek do tej pory czekał na montaż zapory elektronicznej bo zalanie terenu uniemożliwiało prace.
- Dzisiaj wykonawca ostatniego odcinka perymetrii na granicy polsko-białoruskiej będzie zgłaszał go do odbiór - podkreślił.
Pytany o postęp prac w budowie elektronicznej zapory na granicy z obwodem królewieckim, gość "Sygnałów dnia" wskazał, że"3/4 granicy już jest objęte concentriną, którą ustawia wojsko, zaś Straż Graniczna buduje system perymetryczny. - Wszystko idzie dobrze, w czasie, umowa jest dobrze realizowana i nie ma w tej chwili żadnego problemu na granicy z obw. królewieckim - dodał Maciej Wąsik.
Więcej w nagraniu:
Jak będzie wyglądać bariera na granicy z Rosją?
Budowa bariery elektronicznej potrwa do 30 września tego roku i obejmie całą lądową granicę z Federacją Rosyjską o długości 199 km.
Zapora będzie podzielona na dwanaście funkcjonalnych odcinków. Zainstalowanych zostanie na nich ok. 2000 słupów kamerowych, 3000 kamer wideo oraz 700 km kabli zasilających, transmisyjnych i detekcyjnych.
Wykonawcą zapory elektronicznej na granicy z Rosją jest firma Telbud, z którą SG podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. W ramach umowy na wszystkie prace zakontraktowana została kwota ponad 373 mln zł, w tym 42 mln zł na utwardzenie terenu na wybranych odcinkach granicy.
Czytaj także:
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji)
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 7.40
Jedynka, IAR, pap/ mbl
Budowa zapory na granicy z Rosją. Wiceszef MSWiA: prace idą zgodnie z planem - Jedynka - polskieradio.pl