Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zmarł 22 stycznia 2021 roku, w wieku 97 lat. Zdolności rysunkowe przejawiał już od dziecka. Krótko pracował nawet jako kreślarz. Swoje umiejętności doskonalił także po zmobilizowaniu go do wojska w czerwcu 1939 roku. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej i wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Przez długi czas przypisywano mu autorstwo słynnego powstańczego plakatu "Jeden pocisk, jeden Niemiec". Sam Papcio zdementował tę informację, mówiąc, że autorem pracy był inny Henryk Chmielewski, również powstaniec i rysownik, z którym Papcio po wojnie pracował w "Szpilkach".
W 1947 roku rozpoczął pracę jako plastyk w redakcji "Świata Przygód", przemianowanego kilka lat później na "Świat Młodych". To właśnie tam stworzył swój pierwszy komiks "Sierżant King z królewskiej konnicy". Dziesięć lat później stworzył swój najsłynniejszy cykl komiksów: "Tytus, Romek i A'Tomek", opowiadający o dwójce warszawskich harcerzy przyjaźniących się z uczłowieczonym szympansem.
Przez lata przygody Tytusa i jego ludzkich przyjaciół publikowane były jedynie na łamach "Świata Młodych". W 1966 roku pojawił się pierwszy tom z cyklu komiksów o Tytusie, Romku i A'Tomku. Zaszły w nim pewne zmiany dotyczące małpki i dwóch chłopców. Tytus bardziej przypominał człowieka, a Romek i A'Tomek - pod naciskiem partyjnej propagandy - stali się harcerzami. Henryk Chmielewski przedstawił również nową wersję Tytusa de Zoo. Seria komiksów o perypetiach Tytusa, Romka i A'Tomka rozeszła się w ponad 11 mln egzemplarzy. Czytelnicy z niecierpliwością czekali na każdy kolejny tom przygód ukochanych bohaterów. W 2002 roku komiks doczekał się swojej filmowej wersji.
Czytaj także:
W środę, 7 czerwca w dniu setnej rocznicy Henryka Jerzego Chmielewskiego, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zostały wyemitowane audycje poświęcone twórczości znakomitego rysownika.
Już po godz. 6.00 w "Sygnałach dnia" można było usłyszeć fragmenty archiwalnych filmów i nagrań.
W "Czterech porach roku" (godz. 9.00-12.00) Martyna Podolska rozmawiała z dziećmi Papcia Chmiela - Monique Lehman i Arturem Bartłomiejem Chmielewskim.
W "Ekspresie Jedynki" po godz. 15.00 zastanawialiśmy się nad fenomenem dzieł słynnego rysownika. W rozmowie z Martyną Podolską opowiedzieli o tym Piotr Furmanek - założyciel Stowarzyszenia Papcia Chmiela i Krzysztof Kibart - projektant plakatów odwołujących się do komiksów Papcia Chmiela oraz Marcin Homan – grafik wydający Papcia Chmiela.
W "Kulturalnej Jedynce" (godz. 23.30) była rozmowa z Karoliną Prewęcką - autorką książki "Papcio Chmiel udomowiony".
qch/PR24/DS
"Środa z Papciem Chmielem". Program 1 wspominał legendarnego rysownika w 100. rocznicę urodzin [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl