Długotrwałe wsparcie dla Ukrainy
- NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo, ale Sojusz musi też zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny z Rosją - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czwartek po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w Oslo.
Na konferencji prasowej oświadczył, że "kiedy wojna się skończy, musimy być pewni, że mamy plan, by zapewnić, że to nie będzie przerwa w działaniach Rosji przeciwko Ukrainie".
Z kolei w Wilnie w trakcie spotkania szefów parlamentów państw NATO rozmawiano o długotrwałym wsparciu Ukrainy i transformacji NATO. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy zaapelował o przyjęcie Ukrainy do Sojuszu. Jak podkreślił, dzięki temu Ukraina zyska gwarancje bezpieczeństwa swoich obywateli, a NATO wzbogaci się o silną i doświadczoną w boju armię.
- NATO może dać przede wszystkim mapę drogową realnego przystąpienia Ukrainy do Sojuszu - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. - Szczyt NATO odbywa się w Wilnie, czyli na wschodniej flance NATO, w zasadzie zaraz pod granicą rosyjską i bardzo blisko tej wojny - zwraca uwagę.
Szwecja na drodze do NATO
Turcja zgodziła się w ostatnich tygodniach na wejście Finlandii do NATO, ale zablokowała wstąpienie Szwecji. Politycy Zachodu mają nadzieję, że turecki prezydent da teraz zielone światło po tym, jak został wybrany na kolejną kadencję. Wejście Szwecji blokują też Węgry - Budapeszt także nie ratyfikował odpowiednich dokumentów.
- Moim zdaniem będzie deklaracja polityczna Turcji, że zgadza się ona na przyjęcie Szwecji do NATO. Natomiast myślę, że już za chwilę zaczną się różne zakulisowe rozmowy, bo Turcja prawdopodobnie (znając politykę i taktykę Erdogana), będzie chciała coś za to uzyskać, niekoniecznie od Szwecji, ale np. od Stanów Zjednoczonych - przyznaje gość Jedynki.
Ponadto w audycji:
- W Wilnie spotkanie szefów parlamentów państw NATO, z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Rozmowy dotyczą m.in. długotrwałego wsparcia Ukrainy, transformacji NATO i globalnych wyzwań stojących przed Sojuszem. Relacja Przemysława Lisa.
- Jakie będą konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego? O tym będą dziś dyskutować uczestnicy pierwszego panelu w ramach XIII Kongresu Polska Wielki Projekt. Relacja reporterska Sylwii Białek.
- Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę zawieszającą do 2025 r. limit zadłużenia, co pozwoli Stanom Zjednoczonym na uniknięcie bankructwa. Obie partie uzgodniły, że ograniczenia wydatków nie wpłyną na możliwość Senatu uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie i inne wydatki zbrojeniowe.
- Ameryka może odetchnąć z ulgą, bo dzięki temu procesowi uniknęliśmy bankructwa - powiedział w piątek w Senacie lider demokratycznej większości Chuck Schumer. Rozmowa z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w USA.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA)
Data emisji: 2.06.2023 r.
Godzina emisji: 17.30
IAR/ans
Dr Anusz: NATO może dać mapę realnego przystąpienia Ukrainy do Sojuszu - Jedynka - polskieradio.pl