Kapitał intelektualny Polaków
Wsparcie ma służyć wdrożeniu najlepszych praktyk w prowadzeniu badań naukowych, a także w zarządzaniu pracami badawczo-rozwojowymi i komercjalizacją ich wyników.
- Kapitał intelektualny polskiego społeczeństwa jest jednym z tych czynników, które w znaczącym stopniu przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. A to oznacza, że takie wsparcie prowadzonych w Polsce prac badawczo rozwojowych, funkcjonujących zespołów badawczych czy naukowców, którzy związali swoje kariery z krajowymi ośrodkami naukowymi, jest jednym z najważniejszych wyzwań rozwojowych dla naszej dzisiejszej gospodarki - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Buda.
Minister dodaje, że wsparcie prac badawczo rozwojowych przekłada się bezpośrednio na konkurencyjność gospodarki.
- Bez osiągnięcia wysokiego poziomu krajowych badań naukowych, bez możliwości komercjalizacji ich wyników w postaci nowych i lepszych produktów czy usług, nie osiągniemy wysokiego stopnia konkurencyjności naszej gospodarki - zaznacza Grzegorz Buda.
Badania na światowym poziomie
Takie wsparcie badań, a także zarządzania pracami badawczo-rozwojowymi oraz komercjalizacją ich wyników zapewnia realizowany dzięki funduszom europejskim program Międzynarodowe Agendy Badawcze.
- Chodzi o to, żeby naukowcy w Polsce mieli takie miejsca, gdzie mogą prowadzić badania naukowe naprawdę na światowym poziomie, tzn. żeby byli konkurencją dla absolutnie najlepszych na świecie, żeby był system instytucji, do których możemy zapraszać ludzi również z zewnątrz, ale też żeby polscy naukowcy mieli możliwość używania najlepszego sprzętu, pracy w środowisku naukowym na najwyższym poziomie i żeby też wyniki, które będą osiągali, były przełomowe - wyjaśnia zastępczyni dyrektora do spraw działalności programowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Kinga Kamińska.
Już można aplikować
Nabór wniosków do programu "Międzynarodowe Agendy Badawcze" rozpoczął się 31 maja i potrwa do 30 czerwca. Wsparcie można otrzymać m.in. na wynagrodzenia dla naukowców. - Nam bardzo zależy na tym, żeby najlepsi ludzie pracowali w Polsce - podkreśla Kinga Kamińska.
Zgłaszane projekty mogą otrzymać wsparcie kwotą do 30 milionów złotych, która powinna być rozplanowana na pięć lat. Wnioski mogą składać instytucje naukowe.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Daniel Wydrych
Materiał: Grzegorz Krakowski
Data emisji: 8.06.2023
Godzina emisji: 15.42
mgc
Fundusze Europejskie. Międzynarodowe Agendy Badawcze wesprą naukowców - Jedynka - polskieradio.pl