Jest zgoda unijnych krajów na pakt migracyjny i negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie jego ostatecznego kształtu. Po kilkunastu godzinach negocjacji decyzję podjęli w Luksemburgu większością głosów ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich. Polska i Węgry były przeciwko, wstrzymały się Bułgaria, Malta, Litwa i Słowacja.
"To nie rozwiązuje problemu"
Zdaniem prof. Henryka Domańskiego to jest "tak jakby ta imigracja z Afryki Północnej i z Azji do Europy Południowej była ważniejsza i ci migranci byli ważniejsi niż ci migranci, którzy toczą wojnę". - Czyli ludzie, którzy chcą zmienić warunki życia na lepsze, są przedkładani nad interesy Ukraińców, którzy napływają do Polski w takiej masie, jaka jest nieporównywalna w tej chwili z Europą - zaznaczył.
- Przyjmowanie migrantów z Afryki i Azji nie rozwiązuje problemu. Rozwiązanie problemu polegałoby na tym, żeby poprawić ich warunki życia tam, ponieważ oni i tak stale będą tutaj migrować i będziemy wystawieni na różne konflikty i problemy, więc mamy tutaj do czynienia z brakiem racjonalności - podkreślił prof. Henryk Domański.
Od początku wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego 2022 roku, funkcjonariusze Staży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski ponad 12 milionów osób.
Czytaj więcej:
Audycja: W samo południe
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
Gość: prof. Henryk Domański
Data emisji: 9.06.2023
Godzina emisji: 12.24
IAR/nt
Pakt migracyjny. Prof. Domański: mamy do czynienia z brakiem racjonalności - Jedynka - polskieradio.pl