42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Rekordowa liczba zgłoszeń

Data publikacji: 12.06.2023 11:55
Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 13:55
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co będzie można obejrzeć podczas tegorocznych festiwali filmowych?
Co będzie można obejrzeć podczas tegorocznych festiwali filmowych?, Autor - Shutterstock.com
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, który odbywa się już po raz 42., to impreza, podczas której dowiadujemy się, jak wygląda młode polskie kino i w jakim kierunku się ono rozwija. W tym roku mamy do czynienia z rekordową liczbą zgłoszeń. - Młodzi szybciej i częściej sięgają po narzędzia filmowe - uważa Anna Serdiukow.

W tym roku 15 polskich produkcji powalczy w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych, a wśród propozycji znajdziemy między innymi "Chleb i sól" w reżyserii Damiana Kocura, "Johnny'ego" Daniela Jaroszka czy "Tatę" Anny Maliszewskiej. Jak przypomina Joanna Sławińska, festiwal jest imprezą o ogromnym znaczeniu dla twórców. - Debiutowali tam Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy Tomasz Wasilewski - wylicza.


POSŁUCHAJ

25:03

42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Rekordowa liczba zgłoszeń (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Rekordowe zainteresowanie konkursem

Jak zaznacza Anna Serdiukow, zastępca Dyrektor Artystycznego koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych znalazło się 9 propozycji, a w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych znalazło się ponad 70 filmów. - W tym roku przyszła rekordowa liczba zgłoszeń. To prawie 300 filmów - zwraca uwagę. 

Gość "Kulturalnej Jedynki" nie ma wątpliwości, że młodzi twórcy dziś "szybciej i częściej sięgają po narzędzia filmowe". - Mają dostęp do technologii, a nawet jeżeli nie dysponują budżetem, to często mają pomysł. Ten pomysł wystarcza, potrafią za małe pieniądze zrealizować pełnowymiarowe kino - analizuje. Dodaje, że współcześnie twórcy mają szansę, by sprawdzić się w różnych formatach, gatunkach, estetykach i językach.

ZOBACZ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEGO FESTIWALU:


YouTube/SFPorgPL

Na co warto zwrócić uwagę?

Anna Serdiukow przypomina, że filmowy proces wymiany jest dynamiczny. Twórcy odwiedzają festiwale nie tylko po to, by prezentować swoje dzieła, ale również po to, by zapoznawać się z propozycjami innych. - Mam wrażenie, że to znajduje odblask w tych filmach (konkursowych - red.). To po prostu europejskie kino i cieszę się, że ono jest tak zdynamizowane, różnobarwne i wielowymiarowe - przyznaje. 

W tym roku na uznanie zasłużyły m.in. krótkometrażowe animacje. To zachęta dla twórców, którzy do tej pory mogli czuć się niedocenieni. - Kino animowane ma się dobrze, wysuwa się na prowadzenie. O tym kinie jest głośno na międzynarodowych festiwalach. To, że przyjęliśmy ponad 20 tytułów, to sygnał z naszej strony: "My was widzimy, robicie świetną robotę" - mówi gość audycji. 

Z teatru na duży ekran?

W tym roku pojawiła się również czwarta kategoria - "Nakręceni na Teatrotekę". W jej ramach pokazanych zostanie sześć filmowych adaptacji utworów teatralnych: "Balkon Ordona" (reż. Rafał Szumski), "Porachunki" (reż. Jan Hussakowski), "Siostry" (reż. Paweł Wróbel), "Taniec z ofiarą" (reż. Luiza Budejko), "Upał" (reż. Karolina Kirsz) i "Za wolno" (reż. Jakub Roszkowski). - Patrzymy na kino. Patrzymy, jak ono ewoluuje, patrzymy, jak się zmienia język kina, jakie dochodzą nowe narzędzia - podsumowuje Anna Serdiukow.

Gala otwarcia Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się w poniedziałek (12.06) o godz. 19. Wcześniej rozpoczną się pierwsze konkursowe pokazy. Wejściówki na festiwalowe wydarzenia są bezpłatne. 

Czytaj też:

Ponadto:

- Relacja z 15. Praskiego Quadriennale z udziałem dwóch polskich projektów "Look Around" ("Rozejrzyj się") w ramach Wystawy Krajów i Regionów oraz "Azyl" w ramach Wystawy Studenckiej. Praskie Quadriennale to największe na świecie wydarzenie poświęcone scenografii teatralnej i projektowaniu przestrzeni na potrzeby sztuk performatywnych. Tegoroczna edycja potrwa od 7 do 18 czerwca na terenie zabytkowego Praskiego Targowiska. W programie PQ 2023 ponad trzysta prac artystów z ponad stu krajów. W materiale wypowiedzi autorów projektów (materiał Doroty Kołodziejczyk).

- Felieton teatralny Ewy Heine: "Beethoven i szkoła holenderska", tryptyk baletowy w Teatrze Wielkim w Warszawie. To najlepsze - zdaniem autorki felietonu - przedstawienie w stolicy mijającego sezonu artystycznego.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: Anna Serdiukow (zastępca Dyrektor Artystycznego koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film), Damian Kocur (reżyser), Elżbieta Wrotnowska-Gmyz (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego), Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Anna Majewska, Zuzanna Berendt, Ksenia Makała (autorzy projektów)

Data emisji: 11.06.2023

Godzina emisji: 23.07

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.