"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Premierowy reportaż w Programie 1 [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 13.06.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 12:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mural przedstawiający Janusza Korczaka w otoczeniu dzieci na ścianie bloku przy ulicy jego imienia w Rzeszowie
Mural przedstawiający Janusza Korczaka w otoczeniu dzieci na ścianie bloku przy ulicy jego imienia w Rzeszowie, Autor - Darek Delmanowicz/PAP
To jeden z cytatów zawartych w myśli pedagogicznej Janusza Korczaka. Kiedy czyta się to, co po sobie pozostawił, to widać, jak ponadczasowe są jego słowa. Cytaty z dzieł Janusza Korczaka do dziś są inspirujące i dające do myślenia. Są też wzruszające i łączą się w spójną opowieść o rodzicielstwie i szacunku do dziecka.

POSŁUCHAJ

27:51

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". Premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Jedynka/Noc z reportażem)

Rodzicielstwo to trudna i odpowiedzialna sprawa, ale doświadczenia z dzieciństwa mają ogromny wpływ na dorosłe życie każdego z nas. Możemy nie pamiętać wielu wydarzeń z czasu pomiędzy, jednak dzieciństwo wryte jest w pamięć na zawsze. I te dobre i piękne doświadczenia, ale i te złe i traumatyczne.

- Prawda jest taka, że krzywdzimy nasze dzieci. Mówimy, że kochamy, ale czyny często pokazują coś innego. Jako reportażysta nieraz towarzyszyłam z mikrofonem takim sytuacjom. Między innymi takim, kiedy rodzice w konflikcie porywali z przedszkola własne dziecko i ukrywali. To ogromne emocje dorosłych w kryzysie, ale czy myśli się wtedy o małym bezbronnym dziecku - mówi Urszula Żółtowska-Tomaszewska.

- Ostatnia, która mocno zapisała się w mojej pamięci, to historia małej Ines, której babcia wraz z nią próbowała zainteresować jej sprawą ważne instytucje państwa. Tłumy, dziennikarze i małe dziecko, taki obrazek widzieliśmy w doniesieniach medialnych. Świat dorosłych jest mocno skomplikowany. A co ze światem dzieci? Po wielu latach od śmierci doktora Janusza Korczaka wciąż jest wiele do zrobienia... - dodaje.

Poza tym w audycji:

Reportaż "Rola mojego życia" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska. 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów, pedagog, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji, senator I kadencji. Gustaw-Konrad z historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka. Ten spektakl był inny niż wszystkie. Krążą na jego temat legendy. Premiera odbyła się 25 listopada 1967 roku w Teatrze Narodowym. Przedstawienie stało się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca '68. Jeden z wielu kryzysów politycznych w Polsce, ale z niego narodziła się w kraju opozycja.

POSŁUCHAJ

31:14

Reportaż "Rola mojego życia" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska (Jedynka/Noc z reportażem)

Posłuchaj też:

Tytuły reportaży: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" i "Rola mojego życia"

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 1.10-3.00

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.