"Fredro poszukiwany". Jarosław Gajewski: skupiamy się na twórczości dramaturgicznej

Data publikacji: 14.06.2023 13:42
Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 13:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jarosław Gajewski - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej
Jarosław Gajewski - aktor, reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej, Autor - Cezary Piwowarski/PR
- Mam narastającą potrzebę odnalezienia Fredry jako ważnego komponentu naszej kultury, mówiąc współczesnym językiem, jako twardego dysku naszej kultury, który wciąż daje się jeszcze odczytać. Za chwilę mogą być z tym już trudności - mówił w Programie 1 Polskiego Radia aktor i reżyser Jarosław Gajewski, kurator programu pt. "Fredro poszukiwany". 

"Fredro poszukiwany" 

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Aleksandra Fredry. Przypada w nim 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety. Fredro był twórcą oryginalnej polskiej komedii. 

Aktor i reżyser Jarosław Gajewski jest kuratorem programu pt. "Fredro poszukiwany", w ramach którego zostaną zaprezentowane fragmenty twórczości hr. Fredry przygotowane przez studentów wydziałów reżyserii i aktorstwa warszawskiej Akademii Teatralnej. Pierwsza odsłona już 16 czerwca. - Tytuł się wziął z potrzeby studiowania tej postaci, z przekonania, że znamy go bardzo powierzchownie. Od dłuższego czasu studiuję tę postać - przyznaje Jarosław Gajewski. - W Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego oczywiście skupiamy się na jego twórczości dramaturgicznej. Jest ona mocno związana z tym, co robimy w Akademii. Staramy się, aby co roku studia nad jego dramaturgią i jego wersyfikacją miały miejsce zwłaszcza na Wydziale Aktorskim - podkreśla. 

"Przejaw nadzwyczajnego człowieczeństwa" 

Zdaniem Jarosława Gajewskiego teksty Aleksandra Fredry są przejawem nadzwyczajnego człowieczeństwa, którego wciąż nam potrzeba. - Z jednej strony człowieczeństwa o bujnym temperamencie, a z drugiej strony człowieczeństwa niesłychanie otwartego na innych, na różnice, jakie są między nami - wyjaśnia. - Z drugiej strony jest poczucie, że dobro polega na łagodzeniu tych różnic, że to zło każe pogłębiać różnice, które przecież są między nami. (...) Samo to, że próbujemy złagodzić te różnice, próbujemy coś wspólnego zrobić, jest celem człowieczeństwa - dodaje. 

POSŁUCHAJ

04:35

Jarosław Gajewski o programie "Fredro poszukiwany" (Kulturalna Jedynka)

 

Twórczość Fredry 

Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka "Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego". Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" napisana w 1830 roku. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest "Zemsta" napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również "Damy i huzary", "Pan Jowialski" czy "Dożywocie". Jest także autorem pamiętników z epoki napoleońskiej "Trzy po trzy", uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej. Pisarz zmarł we Lwowie w 1876 roku.

[źródło: pbw.kielce.pl]

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Anna Stempniak

Gość: Jarosław Gajewski 

Data emisji: 13.06.2023 r. 

Godzina emisji: 23.47

ans

Kultura na weekend
Kultura na weekend
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.