"Utracone odzyskane". Dzieła z gołuchowskiego zamku w Kordegardzie

Data publikacji: 26.06.2023 13:48
Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 14:01
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kolejna odsłona cyklu "Utracone odzyskane" będzie dostępna w Kordegardzie od 6 lipca
Kolejna odsłona cyklu "Utracone odzyskane" będzie dostępna w Kordegardzie od 6 lipca, Autor - Wlodzimierz Wasyluk / Forum
W Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, przygotowywana jest nowa wystawa z cyklu "Utracone odzyskane". Zaprezentowane zostaną na niej dzieła, które w tym roku powróciły z Hiszpanii na zamek w Gołuchowie. Centrum ekspozycji będzie dyptyk "Mater Dolorosa" i "Ecce Homo" przypisywany warsztatowi Dirka Boutsa.

W ramach cyklu "Utracone odzyskane" w Kordegardzie prezentowane są odzyskane dzieła sztuki, które najczęściej utracono w trakcie II wojny światowej. Powracające po 70 latach na do Gołuchowa obrazy, które zobaczymy w ramach wystawy, będą opowiadały m.in. historię powstania kolekcji, i jej utraty podczas wojny, jak również przybliżały dzieje samego zamku.

Poza dyptykiem z warsztatu Dirka Boutsa w galerii NCK prezentowany będzie krzyż relikwiarzowy wchodzący w skład kolekcji. - Prawdopodobnie jest on falsyfikatem z XIX wieku, ale był włączony do kolekcji przez Izabelę Działyńską i funkcjonował jako XIII-wieczny oryginał - wyjaśnia Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz, koordynatorka wystawy z ramienia Narodowego Centrum Kultury.

Opowieść o zbiorach z Gołuchowa

Na wystawę składają się także obiekty, które opowiadają o zbiorach z kolekcji, choć nie są jej częścią. - Pokazujemy piękne popiersie Antoniego Madejskiego, Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, jak również Marię Czartoryską na pięknym portrecie autorstwa Tadeusza Styki. Do tego dochodzą różnego rodzaju dokumenty; w postaci rachunków, ale też katalogów, gdzie dyptyk był zaznaczony - wyjaśnia koordynatorka wystawy.

Czytaj także:

W poszukiwaniu zaginionych dóbr

W jaki sposób kolekcja trafiła do Hiszpanii? Ich podróż zaczyna się od przeniesienia dzieł do Warszawy. - Kiedy wybuchła wojna, Maria Ludwika Czartoryska zdecydowała się chronić jak najwięcej dzieł. Zapakowane w skrzynię zbiory zostały wywiezione do Warszawy, były ukryte w skrytce znajdującej się w kamienicy przy ul. Kredytowej - wyjaśnia Ewa Witkowska, kuratorka wystawy z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN.

Miejsce ukrycia dzieł odnaleźli Niemcy, którzy przewieźli obiekty do Muzeum Narodowego. Budynek służył okupantom za składnicę rabowanych dzieł. - W muzeum wykonano im zdjęcia, które prezentują ten dyptyk. Bardzo nam one pomogły w procesie restytucyjnym - dodaje rozmówczyni Michała Montowskiego.

Dzięki zdjęciom, i nowoczesnym narzędziom poszukiwawczym stosowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, udało się odnaleźć dyptyk przechowywany w Hiszpanii. - Najpierw udało się natrafić na ślad samego obrazu "Mater Dolorosa". Później, w wyniku dopytywania i rozmów okazało się, że faktycznie w Hiszpanii mają cały dyptyk; został on nabyty w drugiej połowie XX wieku od kolekcjonera, ale jego proweniencja jest gołuchowska - tłumaczy Ewa Witkowska.

Ponadto w audycji:

  • Kulturalne lato z Narodowym Centrum Kultury zapowiedź wydarzeń wakacyjnych, na które zaprasza prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury;
  • Wschód Kultury: podsumowanie rzeszowskiej odsłony, zapowiedź lubelskiej. Aut. Martyna Podolska
    Cykl festiwali organizowanych w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku, którego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego;
  • Rozstrzygnięcie i relacja z gali konkursu "Piątka z narodowych" propagującego polskie tańce narodowe;
  • Podsumowanie działań w pierwszym półroczu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0;
  • Stypendia Młoda Polska – uroczyste zakończenie programu i wręczenie dyplomów stypendystom, młodym artystom, którzy mają w swoim dorobku wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki, którą uprawiają – filmie, fotografii, literaturze, muzyce, sztukach wizualnych, tańcu lub teatrze;
  • NCK rozstrzygnęło wszystkie tegoroczne programy dotacyjne własne oraz programy ministra kultury, którymi zarządza. W roku 2023 ze środków MKiDN za pośrednictwem NCK kwota 81,5 mln zł trafi do ok. 1400 beneficjentów;
  • Informacja dot. finału tegorocznej edycji Narodowego Czytania oraz uruchomienia rejestracji uczestnictwa w tegorocznej edycji Narodowego Czytania (tj. organizacji lokalnych wydarzeń w Polsce i na całym świecie).

POSŁUCHAJ

45:40

"Utracone odzyskane". Dzieła z gołuchowskiego zamku w Kordegardzie (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Data emisji: 25.06.2023

Godzina emisji: 17.09

qch

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.