Ratownik i zdrowy rozsądek
Jak mówi prezes WOPR Skierniewice Bernard Motylewski, jedna z podstawowych zasad bezpiecznego wypoczynku to korzystanie ze strzeżonych kąpielisk.
- Muszą być to miejsca, gdzie są ratownicy, kąpieliska i plaże strzeżone, nie miejsca, gdzie nie ma ratowników, a na pewno nie takie, gdzie jest zakaz pływania - mówi. I dodaje, że obecność ratowników, choć bardzo ważna, to nie wszystko. - Co musimy zabrać? Zdrowy rozsądek! Zabrać takie nastawienie, że jak jedziemy z dziećmi, to przede wszystkim uwaga jest zwrócona na dzieci, nie na to, że dzieci sobie biegają, a my jesteśmy gdzieś indziej, może najlepiej na piwku. To są rzeczy, które są w ogóle niedopuszczalne, aczkolwiek często się zdarzają - przyznaje Bernard Motylewski.
Czytaj także:
Patrole policji
Zadbanie o bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku, również wypoczynku nad wodą to jedno z głównych zadań policji w tym okresie. Nad największymi akweny zorganizowane są specjalne wodne posterunki. Niektóre akweny, jak np. Zalew Tatar w Rawie Mazowieckiej, są dodatkowo patrolowane przez policję i straż pożarną.
- Sama obecność powoduje, że pewna czujność jest wymagana wśród uczestników, ludzi, którzy korzystają z terenu, z akwenów. I to działa bardzo pozytywnie - mówi Mikołaj Paweł z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.
Służby sanitarne przeprowadzają badania wody i wskazują, z których plaż można korzystać bez obaw o zakażenie. Na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego można sprawdzić, które kąpieliska w całej Polsce zostały dopuszczone do użytku.
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadziła: Karolina Rożej
Materiał: Katarzyna Grabowska
Data emisji: 22.06.2023 r.
Godzina emisji: 15.20
ans
Bezpiecznie nad wodą. Wybierajmy strzeżone kąpieliska - Jedynka - polskieradio.pl