Krystyna Jamroz urodziła się 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju, zmarła 19 lipca 1986 w Warszawie. Studiowała na Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Ireny Bardy. W roku 1948 rozpoczęła karierę na scenie Opery, debiutując rolą Pazia w Rigoletcie u boku Ady Sari. W roku 1957 zaangażowana do Opery w Poznaniu; od roku 1961 była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie zasłynęła jako Elżbieta w "Don Carlosie" Verdiego. Śpiewaczka występowała także na scenach operowych Europy, otrzymując znakomite recenzje.
Specjalnością Krystyny Jamroz był sopran dramatyczny. - Miałem przyjemność dwa razy widzieć ją na żywo. (...) U Krystyny Jamroz ze śpiewu przede wszystkim emanował spokój. Pięknie prowadziła frazę, dała wybrzmieć głosowi. Przede wszystkim miała piękne podejście dramatyczne. To wywodziło się czysto z głosu - tłumaczy Adam Czopek, historyk i recenzent operowy.
Festiwal im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju
Od roku 1995, na przełomie czerwca i lipca, w Busku-Zdroju odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. To festiwal muzyki poważnej, na który przybywają artyści z całego świata. Publiczność festiwalowa może liczyć na niezwykle bogatą i zróżnicowaną ofertę. W programie można znaleźć zarówno koncerty symfoniczne, jak i kameralne. Oprócz tego recitale mistrzowskie, gale operowe, operetkowe czy oratoria.
W tym roku odbywa się XXIX edycja. Wydarzenia zaplanowano w dniach 1-9 lipca. W środę (5.07) w Busku-Zdroju odbędzie się okolicznościowy koncert z okazji setnej rocznicy urodzin patronki festiwalu. Podczas wydarzenia usłyszymy wykonanie "Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego. Na scenie zaprezentują się Iwona Socha, Roksana Wardenga, Tomasz Kuk i Robert Gierlach; towarzyszyć im będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz Chór Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Z kolei dzień później (6.07) w buskim Samorządowym Centrum Kultury zostanie wyświetlony film ku pamięci Krystyny Jamroz w reżyserii Tadeusza Kopla i Janusza Cegieły.
Na inaugurację tegorocznej odsłony festiwalu w Busku-Zdroju zaprezentowano spektakl "Don Pasquale" w wykonaniu zespołu Opery Krakowskiej. - Byłem pod bardzo dużym wrażeniem tej realizacji - komentuje Leszek Bernat, dziennikarz muzyczny. - Cały problem polega na tym, że mamy tu do czynienia z opera buffa; wystarczy, że lekko się przerysuje te postacie i robi się nieśmiesznie. Tutaj wszystko było niezwykle wyważone. Wszystko, co działo się na scenie, w moim odczuciu było wywiedzione z muzyki - dodaje ekspert.
Edukacja przez muzykę i zabawę
Drugi dzień festiwalu w Busku-Zdroju zakończył występ Waldemara Malickiego. Recital zaprezentowany podczas wydarzenia obejmował klasykę muzyki poważnej, w tym kompozycje Mozarta, Liszta i Griega, jak również wypełnione dowcipem skecze muzyczne.
Jak przyznaje pianista, poprzez swoją działalność muzyczną stara się przekazywać wiedzę. - To edukacja przez humor. Okazuje się, że mam pewne elementy "edutainmentu" w moich zabawach z publicznością. Oficjalnie nie chcę nikogo edukować, ale wydaje mi się, że muzyka jest tak cudowną rzeczą, że staram się nią podzielić z ludźmi. Jest mi niezmiernie miło, że ktoś uzna prezentowaną przeze mnie muzykę za wartościową - mówi pianista.
Audycja: Klasyczne Lato z Radiem
Prowadził: Adam Rozlach
Goście: Adam Czopek (recenzent i historyk operowy), Leszek Bernat (dziennikarz muzyczny), Waldemar Malicki (pianista)
Data emisji: 2.07.2023
Godzina emisji: 22.05
qch
"Klasyczne Lato z Radiem" w Busku-Zdroju. Trwa Festiwal im. Krystyny Jamroz - Jedynka - polskieradio.pl