Czy upał ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Wyjaśniają eksperci

Data publikacji: 07.07.2023 19:10
Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 19:27
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak wysoka temperatura wpływa na człowieka i jak to może przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy?
Jak wysoka temperatura wpływa na człowieka i jak to może przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy?, Autor - DimaBerlin/shutterstock
Najbliższe dni zapowiadają się naprawdę upalnie, dlatego szczególnie za kierownicą powinniśmy uważać na wysokie temperatury. - Musimy pamiętać, że w tym czasie będzie bardzo duże natężenie ruchu - mówi o wakacyjnych wyjazdach mł. asp. Marzena Laczkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej.
  • Niedawno przeżyliśmy najcieplejszy w historii pomiarów dzień na Ziemi. Co więcej, prognozy przewidują wyjątkowo upalne lato.
  • Wysoka temperatura z całą pewnością wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
  • Żeby dojechać bezpiecznie do celu, powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich?

Mł. asp. Marzena Laczkowska przypomina kierowcom, że "nie wsiadamy za kierownicę po wypiciu alkoholu i zdejmujemy nogę z gazu".

- Jeżeli wybieramy się w dłuższą trasę, musimy zadbać o to, żeby być wypoczętym, robić sobie przerwy, ponieważ z tego co zapowiadają prognostycy, będzie słońce i będzie ciepło. Podczas jazdy samochodem, przy takiej wyższej temperaturze szybciej dopada nas znużenie, więc też powinniśmy zadbać o to, żeby robić sobie przerwy podczas jazdy - wyjaśnia mł. asp. Marzena Laczkowska.

Funkcjonariuszka informuje, że zawsze przed weekendem na polskich drogach pojawia się większa liczba policyjnych patroli.

POSŁUCHAJ

12:13

Czy upał ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy? Wyjaśniają eksperci (Bezpieczna Jedynka)

Jak wysoka temperatura w aucie wpływa na kierowcę i pasażerów?

- Niezależnie, czy jesteśmy w pojeździe, domu czy w pracy, to przy wysokiej temperaturze nasza zdolność koncentracji i postrzegania świata, jest upośledzona - tłumaczy dr Dariusz Starczewski, anestezjolog.

Ekspert dodaje, że czujemy się wtedy "zwykle zmęczeni, narzekamy na upał i koncentrujemy się głównie na tym". Poza tym odczuwamy pragnienie.

- Tym bardziej w pojeździe doskwiera nam temperatura. Trzeba starać się, jeżeli jest taka możliwość, żeby utrzymać tam w miarę optymalną temperaturę. Jakie są objawy zbyt wysokiej temperatury? Po pierwsze senność. Będziemy ziewać i będziemy coraz mniej wymowni - odpowiada dr Dariusz Starczewski.

Trzeba pamiętać o tym, że przy naprawdę dokuczliwych upałach temperatura w aucie nie powinna być niższa o więcej niż 7 stopni Celsjusza aniżeli na zewnątrz. Przed zakończeniem jazdy należy tę temperaturę nieco podwyższyć.

Wypadki nas nie dotyczą? Nieprawda

Zmęczeni i przegrzani będziemy mniej skoncentrowani, a wtedy dużo bardziej ryzykujemy i podejmujemy niewłaściwe decyzje.

- Wychodzimy z założenia, że świat jako taki jest bezpieczny, tzn. że wypadki nie zdarzają się nam, tylko sąsiadom, komuś z daleka czy obcym ludziom. Oczywiście do czasu, kiedy się nie wydarzą. Jak to powiedział Kubuś Puchatek: wypadek to jest taka dziwna rzecz, że nigdy jej nie ma, do czasu, kiedy się nie wydarzy (…). Niestety wypadki zdarzają się i to zbyt często, a konsekwencje psychologiczne, społeczne, zdrowotne i finansowe są naprawdę ogromne - mówi dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego.

Przed podróżą sprawdźmy samochód

Jak przygotować się do dalekiej podróży? - Dobrze przed takim długim wyjazdem sprawdzić stan techniczny samochodu. Oczywiście klimatyzację, może dobrze sprawdzić filtr kabinowy, a także umyć auto, szczególnie reflektory i szybę przednią, w tym od wewnątrz - podpowiada dr Adam Bernard, instruktor bezpiecznej jazdy na Torze Modlin.

Przed wyjazdem powinniśmy również wyspać się. Warto też wyjechać trochę wcześniej, aby nie spieszyć się na trasie. Pamiętajmy o napojach, które nie pozwolą nam się odwodnić.

Czytaj także:

Tytuł audycji: "Bezpieczna Jedynka"

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn

Goście: mł. asp. Marzena Laczkowska (oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej), dr Dariusz Starczewski (anestezjolog), dr Ewa Odachowska-Rogalska (psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego), dr Adam Bernard (instruktor bezpiecznej jazdy na Torze Modlin)

Data emisji: 7.07.2023

Godzina emisji: 17.13

DS

"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce

Noc z reportażem
Noc z reportażem
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.