Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy oraz nowe plany obrony Europy będą głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj w Wilnie (o godz. 13.00 czasu polskiego) szczytu NATO. Przywódcy z 31 krajów członkowskich Sojuszu oraz Szwecji będą decydować, jakiego wsparcia udzielić Ukrainie i dadzą zielone światło dla nowego systemu odstraszania na kontynencie.
Radosław Fogiel powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że Polska postuluje na szczycie NATO w Wilnie zmianę koncepcji z wysuniętej obecności na wysuniętą obronę na wschodniej flance. - Jest duża szansa na nowe plany obronne Europy, będziemy także zabiegać o to, aby infrastruktura - jak ropociągi - była podciągnięta do Polski. Oczekujemy także jasnej deklaracji, że już zapadła polityczna decyzja dołączenia Ukrainy do Sojuszu. Jedynymi pewnymi gwarancjami dla Ukrainy jest jej członkostwo w NATO - mówił polityk PiS.
Gość Polskiego Radia poinformował również, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał, iż w trybie pilnym poprosi krajowy parlament o ratyfikację członkostwa Szwecji w NATO. - To przełom, również pod względem naszego bezpieczeństwa na Bałtyku - dodał Fogiel.
Oprócz wsparcia dla Ukrainy, podczas dwudniowego spotkania w Wilnie politycy mają też podjąć decyzję o trzech regionalnych planach obrony, w tym jeden dla krajów bałtyckich oraz Polski. Chodzi zarówno o zebranie w całość wszystkich działań obronnych, jak i o znaczące przyspieszenie reakcji wojsk w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa któregoś z krajów członkowskich. Politycy w Wilnie będą też rozmawiać o wydatkach na obronność. Szef NATO ma nadzieję, że uda mu się przekonać część krajów do znacznego zwiększenia kwot wydawanych na wojsko.
Więcej w nagraniu.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadziła: Krzysztof Świątek
Gość: Radosław Fogiel (PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych)
Data emisji: 11.07.2023
Godzina emisji: 7.15
dn
Szczyt NATO w Wilnie. Fogiel: oczekujemy deklaracji, że już zapadła decyzja ws. dołączenia Ukrainy do Sojuszu - Jedynka - polskieradio.pl