Styl na życie i lekcja życia. Dlaczego warto zostać harcerzem?

Data publikacji: 18.07.2023 12:01
Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 12:01
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dlaczego służba harcerska jest wyjątkowa?
Dlaczego służba harcerska jest wyjątkowa?, Autor - PICTOR PICTURES/Shutterstock
Harcerstwo to szkoła życia i możliwość zdobycia umiejętności, które mogą nam się przydać w kolejnych latach. Członkowie organizacji dodają z kolei, że to również styl na życie. Choć na początku działalność w szeregach harcerzy to głównie zabawa, z wiekiem w ramach służby możemy sprawdzić samych siebie oraz podejmować działania na rzecz ojczyzny i innych osób.

Za młodu, w trakcie służby harcerskiej przeżywamy swoje pierwsze przygody i możemy zawrzeć pierwsze przyjaźnie.  Jak wyjaśnia rzecznik Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, harcmistrz Adam Paczyna, z czasem staje się to sposobem na życie. - Jak dołącza się do harcerstwa jako zuch, to najważniejsza jest zabawa wśród u kolegów i uznanie wodza, kiedy można dowiedzieć się czegoś o swojej ojczyźnie. Później, jako harcerz, można poważniej porywalizować, sprawdzić siebie i pojechać na obóz harcerski. Z kolei w wieku wędrowniczym, jako nastolatek, przed nami pojawiają się duży wyzwania, które robią wrażenie także wśród dorosłych osób - wyjaśnia.

Harcmistrz dodaje, że harcerzy wyróżnia także gotowość do działania. - To taka iskra w oku. Zawsze jesteśmy gotowi, żeby nieść pomoc i pełnić służbę - podkreśla rozmówca Aleksandra Ziemiańczyka. - Bardzo dobrze było to widać na początku epidemii w 2020 roku, albo na początku wojny na Ukrainie. Potrafiliśmy bardzo szybko się zorganizować i praktycznie natychmiast zapewnić pomoc - przypomina rzecznik ZHR.

Harcerstwo - nauka i integracja

Poza rozwijaniem umiejętności i służbą na rzecz ojczyzny, harcerstwo to także nauka o historii i kulturze kraju. Niemal wszyscy harcerze czerpią siły z dziejów swojego narodu. Okazją do tego jest między innymi coroczny, kilkudniowy zlot na polach Grunwaldu. Uczestniczą w nim harcerze z Polski i innych krajów; W tegorocznej edycji spotkania, według danych organizatorów, udział wzięło ponad 1300 harcerzy.


Jak dodaje harcmistrz Monika Chmiel, zastępca Komendanta Zlotu ds. promocji, uczestnicy zlotu mieszkali w wyjątkowych warunkach, nawiązujących do średniowiecznych tradycji. - To obozy, które nazywamy gniazdami. Są one odpowiednikami regionów, z których pochodzą harcerze. Mamy więc gniazdo Warmia-Mazury, gniazdo Mazowieckie, gniazdo Środkowa Polska i gniazdo Śląskie - wymienia harcmistrz.

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

03:31

Styl na życie i lekcja życia. Dlaczego warto zostać harcerzem? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Aleksander Ziemiańczyk 

Data emisji: 18.07.2023 r. 

Godzina emisji: 7.45

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.