Odbudowa Ukrainy po wojnie. Dr Eberhardt: potrzebny jest plan modernizacji całego kraju

Data publikacji: 20.07.2023 21:01
Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 21:02
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zniszczenia po nocnym rosyjskim ataku rakietowym w Odessie, 20.07.2023 r.
Zniszczenia po nocnym rosyjskim ataku rakietowym w Odessie, 20.07.2023 r. , Autor - PAP/Alena Solomonova
Ostatnie raporty mówią o nawet 600 miliardach euro strat, jakie ukraińska gospodarka poniosła od początku rosyjskiej agresji. Mimo działań na froncie już teraz trwają analizy i dyskusje poświęcone odtworzeniu zniszczonej infrastruktury. Polska chce włączyć się w ten proces, korzystając z roli jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy.

Według oceny Banku Światowego opublikowanej w marcu br. odbudowa i naprawa całkowitych zniszczeń dokonanych przez Rosję kosztowałaby 411 mld dolarów. Rosyjska inwazja spowodowała, że ponad 7 milionów Ukraińców popadło w biedę, a wojna cofnęła kraj w rozwoju gospodarczym o 15 lat.

Ponadto straty dla rolnictwa są w tym momencie trudne do oszacowania. Rosjanie niszczą Ukraińcom infrastrukturę do eksportu zboża. - Tak jak zimą Rosjanie starali się niszczyć przede wszystkim infrastrukturę elektroenergetyczną, mając nadzieję, że Ukraina popadnie w blackout i brak energii elektrycznej wymusi ustępstwa, tak teraz latem, gdy na Ukrainie trwają żniwa, strona rosyjska postanowiła ponownie wrócić do tematu eksportu zbóż - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. - Ukraina jest potentatem na tym rynku. Dwa dni temu Rosjanie zadeklarowali pełną blokadę ukraińskich portów, zerwali umowę zbożową, zwiększając ostrzał infrastruktury portowej, ukraińskiej starając się Ukraińcom utrudniać eksport zboża - podkreśla.

Czy świat pomoże w odbudowie Ukrainy?

Turcja będzie próbowała, jak również pewnie ONZ, przekonać Rosję, zmusić do tego, żeby powróciła do tej umowy zbożowej. - Ukraińcy myślą o tym, aby eksportować zboże drogą morską, ale wyłącznie przez morze terytorialne państw Unii Europejskiej, czyli z Odessy, wzdłuż wybrzeża rumuńskiego i bułgarskiego. Zobaczymy, czy to się uda - zwraca uwagę gość Jedynki. -  Problem jest oczywiście taki, że tam w dużym stopniu są położone przez Rosjan miny na morzu, co może nie być bezpieczne - dodaje.

Wsparcie Polski w odbudowie Ukrainy

W czwartek (20 lipca) w Warszawie odbywa się konferencja "Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together 2023", podczas której politycy i przedsiębiorcy omawiają podstawowe kwestie związane z odbudową. Wsparcie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy zapewnia między innymi kijowskie biuro Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ponadto, jak ogłosiła wczoraj wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz, w ciągu dwóch tygodni jej resort otrzyma listę ukraińskich projektów inwestycyjnych skierowanych do przedsiębiorców z Polski.

- Moje myślenie o odbudowie Ukrainy jest bardzo szerokie. Uważam, że to nie jest tylko odbudowa tego, co Rosjanie zburzyli, ale powinniśmy myśleć również o wchodzeniu w szersze projekty, modernizacji państwa ukraińskiego, wchodzenia w regiony, budowania więzów bezpośrednich - ocenia dr Adam Eberhardt. - My jako Polska musimy myśleć w kategoriach szukania możliwości poprzez wykorzystywanie naszej przewagi konkurencyjnej, czyli kontaktów na poziomie lokalnym, na poziomie samorządowym - stwierdza.

POSŁUCHAJ

27:43

Ostatnie raporty mówią o nawet 600 miliardach euro strat, jakie ukraińska gospodarka poniosła od początku rosyjskiej agresji (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

- Władimir Putin nie weźmie udziału w sierpniowym szczycie BRICS w Johannesburgu. Po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy, istniało prawdopodobieństwo zatrzymania go przez służby RPA. Wcześniej prezydent tego kraju Cyril Ramaphosa, przekazał, że rosyjska strona potraktuje aresztowanie Putina jako wypowiedzenie wojny. Teraz Moskwa zmienia ton, a do Johannesburaga uda się Siergiej Ławrow. Czy to przejaw postępującej izolacji Rosji na arenie międzynarodowej, nawet wśród państw powszechnie zaliczanych do przychylnych reżimowi w Moskwie? Rozmowa z dr Joanną Siekierą, prawnikiem z Uniwersytetu w Bergen i doradcą NATO

- Czy uda się zapobiec próbie wywołania przez Rosję światowego kryzysu żywnościowego? Ukraina podejmie próbę stworzenia tymczasowego szlaku morskiego do transportu zboża. Trasa ma prowadzić przez wody terytorialne Rumunii. To odpowiedź na zerwanie przez Rosję umowy zbożowej gwarantującej możliwość transportu wywozu towaru przez porty czarnomorskie. Minionej doby rosyjskie naloty na magazyny w Odessie spowodowały zniszczenie 60 tysięcy ton zbóż. Które państwa są najbardziej zagrożone niedoborami i w jaki sposób wspólnota międzynarodowa może zapobiegać temu zagrożeniu? Gościem audycji był dr Andrzej Gantner dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności

- Pożary w Attyce. 150 polskich strażaków jest w drodze do Grecji, by pomóc tamtejszym służbom w walce z pożarami lasów i zarośli w pobliżu Aten. Przy upałach przekraczających 40 stopni żywioł rozprzestrzenia się szybko, a mieszkańcy kolejnych miejscowości są ewakuowani. Materiał reporterski Magdaleny Skajewskiej


Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Adam Eberhardt (Warsaw Enterprise Institute), dr Joanna Siekiera (Uniwersytet w Bergen, doradca NATO, dr Andrzej Gantner (Polska Federacja Producentów Żywności)

Data emisji: 20.07.2023

Godzina emisji: 17.19

Jedynka/IAR/ans

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.