Zbigniew Herbert. Jeden z najważniejszych poetów na świecie

Data publikacji: 27.07.2023 12:33
Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zbigniew Herbert na Rynku Starego Miasta w Warszawie
Zbigniew Herbert na Rynku Starego Miasta w Warszawie, Autor - Andrzej Rybczyński/PAP
- Zbigniew Herbert to jeden z najważniejszych poetów w literaturze światowej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Stempniak. 28 lipca minie 25 lat od śmierci twórcy m.in. niezapomnianego cyklu o Panu Cogito. Jak wspominamy poetę?
  • Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 roku.
  • Studiował ekonomię, prawo, filozofię i był jednym z najważniejszych poetów w literaturze światowej.
  • "Jego utwory poetyckie, nie tylko z cyklu o Panu Cogito, istnieją w zbiorowej świadomości na całym globie" - zauważa Anna Stempniak.

Zbigniew Herbert w swojej twórczości nawiązywał do tradycji i symboli cywilizacji śródziemnomorskiej, cywilizacji antycznej i wyrosłej na jej gruncie kultury chrześcijańskiej Europy. - Po "Strunie światła" ukazały się tomy: "Hermes, pies i gwiazda", "Studium przedmiotu", "Napis", w 1974 roku słynny "Pan Cogito", w 1983 "Raport z oblężonego miasta", a potem była "Elegia na odejście" i w 1998 "Epilog burzy" - wylicza Anna Stempniak.

Bardzo ważne były jego zbiory esejów: "Barbarzyńca w ogrodzie", "Martwa natura z wędzidłem", "Labirynt nad morzem" i "Król mrówek". Do tego sztuki sceniczne i słuchowiska radiowe, jak "Jaskinia filozofów", "Drugi pokój", "Rekonstrukcja poety", "Lalek" czy "Listy naszych czytelników".

POSŁUCHAJ

06:21

Zbigniew Hebert. Jeden z najważniejszych poetów na świecie (Jedynka/Moje książki)

Zbigniew Herbert sięgał do historii

Zbigniew Herbert często tłumaczył: - Sięgam do historii nie po to, aby otrzymać od niej łatwą lekcję nadziei, lecz po to, aby porównać moje doświadczenie z doświadczeniem innych. Aby uzyskać coś, co nazwałbym współczuciem uniwersalnym.

- Ja mam głębokie poczucie tabu, że ja nie wiem, co jest dobre, ale wiem dokładnie, czego nie powinienem robić, co jest zabronione, co jest w moim kodeksie wyrażone właśnie przez negację. Autor nie występuje we własnej, jak gdyby, osobie. On stwarza swoją osobowość poetycką, która jest niestety lepsza ode mnie. Muszę to powiedzieć, naprawdę - dodawał.

Herbert i jego wiersze w Programie 1 Polskiego Radia

W piątek, 28 lipca, przypomnimy w Programie 1 Polskiego Radia wiersze Zbigniewa Herberta w interpretacji autora: "Pan Cogito czyta gazetę", "Pan Cogito myśli o powrocie do L.", "Przepaść Pana Cogito", "Rozmyślania o ojcu" i "Miejsce". Zapraszamy do słuchania o godz. 7.50, 8.50, 9.50, 10.50, 15.50.

Zapraszamy także do odwiedzenia serwisu specjalnego poświęconego Zbigniewowi Herbertowi. To wyjątkowy portret poety, na który składają się przede wszystkim starannie wybrane z archiwów Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa nagrania z udziałem Zbigniewa Herberta: wiersze w jego wykonaniu, najważniejsze radiowe wywiady, w których opowiada o swojej twórczości, podróżach, o sprawach dla niego fundamentalnych, ale też przywołuje wspomnienia osobiste - wszystko to można znaleźć na stronie Herbert.polskieradio.pl.

Radiowy portal poświęcony Herbertowi przywołuje ważne dla niego tematy i miejsca. Wśród nich nie mogło zabraknąć ukochanego Lwowa. Herbert spędził we Lwowie dzieciństwo i wczesną młodość. W 1944 roku, w obawie przed Sowietami, wraz z rodziną opuścił to miasto. Pozostało ono jednak w pamięci poety na całe życie.

Czytaj też: 

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 26.07.2023

Godzina emisji: 23.10

DS

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.