Paweł Wdówik tłumaczył, że rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, dzięki nowym rozwiązaniom, będą mogli podjąć pracę, pomimo pobieranego przez nich świadczenia pielęgnacyjnego. - Do tej pory rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych nie mogli dorabiać w jakikolwiek sposób. To nie tylko oznaczało trudniejszą sytuację materialną, ale przede wszystkim oznaczało wykluczanie ze środowiska, z rynku pracy, z relacji z ludźmi, bo wiemy, ile czasu zajmuje nam praca i jak ważne to są relacje. Temu wszystkiemu już położyliśmy kres - mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej. Precyzował, że rozwiązanie dotyczy dzieci do 18. roku życia.
Gość radiowej Jedynki podkreślił, że ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia, "ale w sensie prawnym mamy zmiany i podpis prezydenta ją przypieczętował, wiec nic się już nie może wydarzyć, żeby te zmiany cofnąć".
Świadczenie wspierające
Wdówik wyjaśnił ponadto, że w tej ustawie pojawia się również nowe rozwiązanie, jakim jest świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Wiceminister tłumaczył, że osoba niepełnosprawna po ukończeniu 18. roku życia nabywa prawo do renty socjalnej i prawo do świadczenia uzupełniającego 500+. - W tej chwili nabywa też prawo do świadczenia wspierającego - tłumaczył.
Precyzował, że wysokość świadczenia będzie uzależniona od tego, jak dużo pomocy będzie trzeba udzielić. - Nie patrzymy na orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, tylko na wynik takiego specjalnego badania określającego poziom potrzeby wsparcia. Gdy uzyskujemy (w tym badaniu - red.) pomiędzy 70 a 100 punktów, wtedy otrzymujemy odpowiednio obliczone świadczenie wspierające - mówił.
Dodał, że minimalna kwota takiego świadczenia to 650 złotych, a maksymalna, która będzie obowiązywała od 1 stycznia, to ponad 3500 zł.
Czytamy także:
Audycja: W samo południe
Prowadził: Henryk Szrubarz
Gość: Paweł Wdówik (wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej)
Data emisji: 31.07.2023
Godzina emisji: 12.25
pkur