"Cisza" - refleksja o sprawiedliwości w kontekście Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 31.07.2023 16:54
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 10:16
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia zaprezentuje spektakl "Cisza"
W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia zaprezentuje spektakl "Cisza", Autor - Tomasz Jedrzejowski / Gazeta Polska / Forum
Od kilkunastu lat jednym z elementów obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są spektakle przygotowywane w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tytuł tegorocznej premiery to "Cisza" - sztuka opowiada o powojennych losach niemieckich zbrodniarzy z okresu II wojny światowej.
  • Spektakl "Cisza" został wyreżyserowany przez Michała Zadarę. Premiera będzie miała miejsce w nocy z wtorku na środę (1-2 sierpnia).
  • Przedstawienie opisuje powojenne losy niemieckich zbrodniarzy wojennych. Spektakl jest podzielony na dwie części.
  • Jak wyjaśnia reżyser spektaklu, "Cisza" jest próbą refleksji o sprawiedliwości i współczesnym funkcjonowaniu prawa międzynarodowego.

Scenariusz spektaklu powstał we współpracy reżysera Michała Zadary z grupą studentów Uniwersytetów Warszawskiego. Przedstawienie jest podzielone na dwie części. W pierwszej znalazło się dużo słów, z kolei w drugiej nie usłyszymy ani jednego dźwięku. Na scenie występują Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski.

"Cisza" opisuje powojenne losy niemieckich zbrodniarzy z okresu II wojny światowej. - Często myślimy o Powstaniu Warszawskim tylko z tej strony polskiej, czyli bohaterskiej walki. Natomiast bardzo ważną częścią doświadczenia powstania były nie walki, a zbrodnie wojenne dokonywane przez stronę niemiecką - zaznacza Barbara Wysocka, która wygłosi monodram w pierwszej części spektaklu.

- W pierwszej części nie ma miejsca na żadną interpretację aktorską. Moim głównym zadaniem jest przekazanie w sposób zrozumiały komunikatu: zestawienie faktów i opowiedzenie o nich w taki sposób, żeby widz sam mógł pomyśleć, co z takiego zestawienia wynika - wyjaśnia aktorka w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk.

Czytaj także:

"Cisza" - od Powstania Warszawskiego do refleksji o sprawiedliwości

Po wykładzie w wykonaniu Barbary Wysockiej w spektaklu zapada absolutna cisza. W niej ukazana zostanie scena spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z polskim dziennikarzem w latach 70. XX wieku. 

Obie części to próba refleksji o sprawiedliwości i obecnie funkcjonującym prawie międzynarodowym. Jak zaznacza reżyser spektaklu, Michał Zadara, punktem wyjścia do rozważań na ten temat jest Powstanie Warszawskie. - To punkt wyjścia do ogólniejszej refleksji o tym, czym różni się sytuacja nasza, świata, od tego, co się działo 80 lat temu. W spektaklu opowiadamy, że różni się zasadniczo. Istnieje Międzynarodowy Trybunał Karny, który umożliwia nazwanie takich zbrodni przeciw prawom człowieka - podkreśla reżyser.

Ponadto w audycji:

- Z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni - o różnych obliczach przyjaźni w literaturze i filmie oraz o przyjaźniach w świecie kultury;

- "Życie pani Pomsel" w Teatrze Polonia. Monodram Anny Seniuk, która na ten czas jest sekretarką Goebbelsa. Spektakl był również prezentowany na krakowskim 12. Festiwalu Miniatur Teatralnych/recenzja Ewa Heine.


POSŁUCHAJ

16:27

"Cisza" - refleksja o sprawiedliwości w kontekście Powstania Warszawskiego (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska 

Data emisji: 30.07.2023 r. 

Godzina emisji: 23.09

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

qch/mat. promocyjne

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.