"Państwo polskie pamięta o ofiarach niemieckich zbrodni". Kolarski o Powstaniu Warszawskim

Data publikacji: 01.08.2023 08:10
Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:34
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezydent Andrzej Duda upamiętni dziś między innymi cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Weźmie udział w uroczystościach na warszawskiej Ochocie, gdzie w czasie Powstania działał niemiecki obóz przejściowy. Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, powiedział, że ważnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania jest pamięć o jego cywilnych ofiarach.

79 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Wojciech Kolarski zaznaczył, że to jest bardzo ważny dzień dla prezydenta. - Andrzej Duda zawsze rozpoczyna uroczystości już przed 1 sierpnia od spotkania z Powstańcami Warszawskimi w Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś prezydent będzie na ochocie, na warszawskim zieleniaku, w miejscu, które zapisało się w polskiej historii jako miejsce tragiczne, jako miejsce makabry, tam dochodziło do strasznych dramatycznych scen - mówił gość radiowej Jedynki. 

"Państwo polskie pamięta o tych ofiarach niemieckich zbrodni"

Zaznaczył również, że od kilku lat prezydent pokazuje, jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy mieszkali w tym czasie w stolicy. Wskazał, że ich pamięć jest bardzo często zachowana dzięki lokalnym społecznościom, dzięki sąsiadom, którzy w dziesiątkach miejsc rozsianych po całej Warszawie czcili pamięć zabitych. Powiedział, że prezydent jest razem z nimi i pokazuje, że państwo polskie pamięta o tych ofiarach niemieckich zbrodni.

- 79. rocznica Powstania Warszawskiego niejako już zapowiada tę bardzo ważną 80. rocznicę wybuchu powstania i 20. rocznicę otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego jako takie święto polskiej wolności - podkreślił Wojciech Kolarski. Inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego był prezydent Lech Kaczyński.

Wskazał, że dzisiaj patrzymy na powstanie jako na wydarzenie dla nas tożsamościowe, fundamentalne. - Jako wydarzenie, które jest ważne dzisiaj dla nas i nie jest tylko historią, ale mówi coś ważnego o nas, o naszym przywiązaniu do wolności. Powstanie to jest takie wspólnotowe święto, które wykracza daleko poza Warszawę - dodał. 

POSŁUCHAJ

10:24

Wojciech Kolarski gościem Programu 1 Polskiego Radia ("Sygnały dnia")

Zginęło ok. 18 tys. powstańców

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Poległo również ok. 3,5 tys. żołnierzy z Dywizji Kościuszkowskiej. Straty ludności cywilnej były ogromne i wynosiły 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące metodycznie niszczyły resztki ocalałej zabudowy.

Do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet. Wśród nich niemal całe dowództwo AK, z gen. Komorowskim, mianowanym przez prezydenta RP Władysława Raczkiewicza 30 września 1944 r. Naczelnym Wodzem.

Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:

src=" //static.prsa.pl/3381df95-82b2-4b5e-b113-bab2d9f0b969.file"

Audycja: Sygnały dnia

Prowadził: Grzegorz Jankowski

Gość: Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta)

Data emisji: 1.08.2023

Godzina emisji: 7.15

IAR/PR24/nt

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.